تنظیمات مودم

آموزش تنظیم مودم Adsl

در حال حاضر با توجه به اینکه در سرتاسر دنیا، زندگی انسان ها به اینترنت گره خورده است و وجود آن در هر مکانی امری ضروری می باشد؛ داشتن اینترنتی پر سرعت که بتوان با آن به راحتی به شبکه اینترنت جهانی متصل شد از واجبات به شمار می رود و از آن جایی که بیشتر فعالیت ها و کارهای انسان ها در سراسر دنیا به وجود اینترنت گره خورده است، باید به ابزارهایی که برای اتصال به اینترنت مورد نیاز است بیش از قبل توجه نمود.

مودم کلمه ی خلاصه ای از دو واژه ی Modulator و Demodulator می باشد که از ترکیب آن دو، کلمه Modem تشکیل شده است. مودم در واقع دستگاهی سخت افزاری می باشد که وظیفه ی تبدیل سیگنال های دیجیتال به آنالوگ و برعکس را بر عهده دارد. در ادامه مطلب ” آموزش تنظیم مودم Adsl ” در ابتدا به معرفی کاربرد های مودم و انواع آن می پردازیم و سپس چگونگی تنظیم مودم Adsl را به شما آموزش می دهیم. اگر شما از علاقمندان به این حوزه هستید، در ادامه با ما همراه باشید.

کاربردهای مودم

مودم

مودم ها یکی از راه ها و وسایل ورود به دنیای اینترنت می باشند که همان طور که پیش تر گفته شد یک دستگاه سخت افزاری برای تبدیل سیگنال های دیجیتال به آنالوگ و بر عکس می باشند. وظیفه بخش مدولاتور در مودم این است که اطلاعات دیجیتال خروجی از یک کامپیوتر را به سیگنال های آنالوگ تبدیل می کند؛ برای اینکه امکان ارسال آن ها از طریق خط تلفن، DSL و یا کابل وجود داشته باشد و وظیفه بخش دمدولاتور در مودم تبدیل سیگنال های ورودی آنالوگ به سیگنال های دیجیتال است به این منظور که توسط کامپیوتر قابل استفاده شوند.

به طور کلی مودم ها سبب می شوند که کامپیوترها و روترها توانایی ارسال و دریافت اطلاعات را از شبکه ای مانند اینترنت داشته باشند. در واقع استفاده از مودم ها، کلید اصلی ورود به دنیای اینترنت، سرویس های آنلاین تجاری، ایمیل و … است. برخی از شرکت های ارائه دهنده خدمات اینترنت، مودم را به عنوان بخشی از قرارداد ارائه سرویس خدمات اینترنت به شما می دهند، اما شما می توانید مودم مناسب را به طور جداگانه نیز خریداری کنید.

انواع مودم ها

در گذشته مودم ها دستگاه هایی بزرگ و سنگین بودند که برای برقراری اتصال لازم بود که به یک خط تلفن وصل شوند اما بعد از رشد اینترنت و رایج شدن استفاده از آن در خانه ها، مودم ها در دو شکل کارت های داخلی برای استفاده کامپیوترهای دسکتاپ و آداپتورهای USB برای استفاده لپ تاپ ها به وجود آمدند.

با پیدایش اینترنت کابلی پهن باند با سرعت های بالاتر از 56 کیلو بیت، تولید مودم های خارجی در قرن 21 ممکن شد. مودم ها با توجه به کاربرد و مکانی که در آن قرار می گیرند دارای انواع گوناگونی هستند و به طور کلی به سه دسته تقسیم می شوند که عبارتند از:

 • مودم های داخلی
 • مودم های خارجی
 • مودم های Pc Card

مودم ADSL چیست؟

ADSL مخفف Asymmetric Digital Subscriber Line می باشد و به معنای خط اشتراک دیجیتال نامتقارن است. این فناوری به نسبت جدید است و خطوط تلفن را راهی برای دسترسی به صوت و تصویر و تبادل اطلاعات با سرعت نسبتا بالا تبدیل کرده است. با این تکنولوژی می توان محتوای موجود در اینترنت را از متن به صوت تبدیل کرد و دیگر احتیاجی به کاهش حجم تصاویر و در نتیجه کاهش کیفیت آن ها نیست. به طور کلی در حال حاضر دو نوع اصلی اتصال به شبکه اینترنت وجود دارد که عبارتند از:

 • اتصال به اینترنت از طریق خطوط تلفن ثابت
 • اتصال به اینترنت از طریق خطوط تلفن همراه

مودم های اینترنال

مودم های اینترنال مودم هایی هستند که به صورت توکار و داخلی در انواع موبایل و تبلت برای اتصال به اینترنت همراه استفاده شده اند.

مودم های اکسترنال

مودم های اکسترنال مودم هایی هستند که مستقل از تلفن های همراه و تبلت ها، برای اتصال به اینترنت مورد استفاده قرار می گیرند.

انواع مودم ADSL

مودم های ADSL در دو نوع مودم با سیم و مودم بی سیم در بازار یافت می شوند. از انواع مودم های ADSL بی سیم می توان به مودم وای فای، مودم وای فای ADSL و مودم وایرلس ADSL اشاره کرد.

انواع مودم

چگونگی تنظیم مودم ADSL

تنظیمات مودم

 • مرحله اول:

  در ابتدا کابل تلفن را به مودم خود متصل کنید و سوی دیگر این کابل را به پریز تلفن وصل نمائید. نکته ی قابل ذکر این است که اگر در هنگام برداشتن گوشی تلفن روی خط نویز وجود دارد بهتر است از یک دستگاه اسپلیتر خط تلفن استفاده نمائید. دستگاه اسپلیتر جهت جداسازی فرکانس های انتقال صدا و فرکانس های مربوط به انتقال اطلاعات اینترنت می باشد و از تداخل فرکانس های خط تلفن جلوگیری می کند.

 • مرحله دوم:

  در مرحله بعد کابل شبکه LAN را به پورت مربوطه متصل نمائید و سمت دیگر کابل را به پورت شبکه کامپیوتر خود وصل کنید.

 • مرحله سوم:

  در نهایت با اتصال کابل آداپتور برق به محل مربوطه و وصل نمودن دو شاخه آداپتور به برق شهری مرحله نهایی را در اتصال فیزیکی دستگاه پشت سر گذاشته اید.

 • مرحله چهارم:

  در این مرحله کافی است که دکمه روشن خاموش دستگاه را فشار دهید تا مودم ADSL شما فعال شود. اگر مراحلی که در بالا گفته شد را به درستی طی کرده باشید و سرویس ADSL خط تلفن شما نیز متصل باشد و در ضمن کامپیوتر شما نیز روشن باشد، چراغ های هشدار دهنده مربوط به روشن بودن دستگاه، برقراری اتصال تلفن و وجود سرویس ADSL روی خط تلفن و همچنین چراغ مربوط به پورت شبکه ای که کامپیوتر را به آن وصل نموده اید، روشن خواهند شد. نکته قابل ذکر این است که تنها در صورتی که خط تلفن شما برای سرویس ADSL رانژه شده باشد توانایی دارید پس از تنظیم دستگاه، به اینترنت متصل شوید و در غیر این صورت نمی توانید به اینترنت دسترسی داشته باشید.

 • مرحله پنجم:

  در این مرحله با روشی ساده به تنظیم نرم افزاری مودم ADSL می پردازیم، به این صورت که شما می توانید با طی چند مرحله به اینترنت پرسرعت دسترسی پیدا کنید. در ابتدا یک نرم افزار مرورگر صفحات وب (نرم افزار هایی هم چون Mozilla، Google Chrome، Fire Fox، Internet Explorer و …) را باز کرده ودر قسمت مربوط به وارد نمودن آدرس های اینترنتی عبارت 192.168.1.1 را وارد کنید و کلید اینتر را فشار دهید. نکته مهم این است که برای دسترسی به رابط کاربری مودم، آدرس IP کامپیوتر شما باید در گستره IP یکسانی با مودم قرار داشته باشد.

 • مرحله ششم:

  در این مرحله باید در هر دو قسمت مربوط به user name و password عبارت admin را به صورت لاتین و با حروف کوچک وارد نمائید. سپس روی دکمه Log in کلیک کنید تا وارد رابط کاربری دستگاه شوید. user name و password ممکن است با توجه به برند شرکتی که مودم خود را از آن تهیه نموده اید فرق کند ولی عموما در زیر دستگاه درج شده است.

 • مرحله هفتم:

  در این مرحله اطلاعاتی که مربوط به شرکت ارائه دهنده خدمات اینترنتی است از شما خواسته می شود. نکته مهم که باید حتما رعایت شود این است که مقادیر مربوط به VPI و VCL در شرکت های اینترنتی فعال در ایران به ترتیب 0 و 35 می باشد. پس از آن دکمه NEXT را بزنید، بعد از ورود به رابط کاربری مودم روی منوی Quick Setup کلیک کنید تا وارد پروسه راه اندازی سریع مودم شوید و سپس روی دکمه Run Wizard کلیک کنید. در بخش بعدی از شما خواسته می شود که محدوده زمانی دستگاه خود را تنظیم نمایید و بعد از گذراندن این مرحله باید نوع اتصال اینترنت خود را تعیین کنید که در صورتی که از اینترنت پرسرعت متداول و رایج استفاده می کنید لازم است گزینه ADSL WAN را انتخاب کرده و دکمه NEXT را فشار دهید.

 • مرحله هشتم:

  این مرحله به استفاده از قابلیت وایرلس در مودم های ADSL دارای وای فای مربوط می شود. اگر نمی خواهید از وای فای برای اتصال به اینترنت استفاده نمایید روی deactivated زده و روی دکمه NEXT کلیک کنید و در غیر این صورت مراحل که ذکر می شود را طی کنید. در قسمت Access Point گزینه Activated را انتخاب کرده و سپس در قسمت SSID که مربوط به نام مورد علاقه شما برای وای فای است، نام دلخواه خود را ترجیحا به زبان لاتین وارد نمائید. گزینه Broadcast SSID مربوط به نشان دادن نام دستگاه شما در محدوده تحت پوشش می باشد که برای این کار باید گزینه Yes را انتخاب کنید.

  در ادامه

قسمت Authentication Type به پروتکل های امنیتی مورد استفاده برای شبکه وایرلس مربوط می باشد که بهتر است گزینه WPA2-PSK را انتخاب نمائید و قسمت Encryption برای تنظیم نوع رمز نگاری وای فای می باشد که بهتر است گزینه AES که به صورت پیش فرض قرار داده شده است را انتخاب نمایید.

در بخش Pre shared Key عبارتی را که می خواهید به عنوان رمز وای فای انتخاب کنید، قرار دهید و توجه داشته باشید که این عبارت باید بین 8 تا 63 کاراکتر باشد. توصیه می شود که برای ایجاد امنیت بیشتر از رمز عبور های ترکیبی از کاراکترهای الفبایی و عددی استفاده کنید. بعد از این مرحله دکمه NEXT را بزنید و در این قسمت به شما پیام راه اندازی مودم ADSL داده می شود. پس از این مرحله برای ذخیره تنظیمات دکمه NEXT را زده و پس از دریافت پیام ذخیره تنظیمات، دکمه CLOSE را فشار دهید. پس از طی این مراحل شما می توانید به اینترنت پر سرعت دسترسی داشته باشید.

اگر مطالعه مطلب ” آموزش تنظیم مودم ADSL ” برای شما مفید بوده است و شما از علاقمندان به این حوزه هستید، برای مطالعه سایر مطالب مشابه به وب سایت ما مراجعه فرمائید.

میدان دید دوربین مداربسته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.