تجهیزات- شبکه- پسیو

تجهیزات شبکه

همه چیز در مورد تجهیزات پسیو

بسیاری از ما با وجود آنکه با تجهیزات شبکه و ابزارآلات برقی سر و کار داریم و خودمان را در حوزه کار با سخت افزار اوستا کار می دانیم، با اصطلاحات تخصصی و درست دنیای تجهیزات شبکه آشنا نیستیم.

شاید برایتان پیش آمده باشد که ارتباط تلفن خانه تان قطع گردد، سرویس اینترنت تان بازدهی کافی را نداشته باشد و یا مدام با قطعی ارتباط مواجه باشد. در این مواقع بسیاری از ما ارتباط مودم و یا تلفن خود را از برق قطع می کنیم و باور داریم همه چیز به خودی خود درست خواهد شد!

برخی از ما هم تجهیزات شبکه جدیدی تهیه می کنیم و بدون آن که بدانیم مشکل اساساً از کجاست، تجهیزات را با علمی نصفه و نیمه سر هم می کنیم. اما بهتر نیست به جای آنکه فقط در عمل با این ابزارآلات آشنایی داشته باشیم، یک بار برای همیشه مفهوم و کارایی آن ها را نیز یاد بگیریم؟

خواندن این مطلب تنها چند دقیقه از وقت شما را خواهد گرفت؛ اما در عوض دنیایی از اطلاعات مفید و کاربردی را در اختیارتان خواهد گذاشت. پس اگر تمایل دارید تا تجهیزات پسیو را بشناسید و با کاربرد های مختلف آن ها نیز آشنا شوید، تا انتهای این مقاله با آلرت ایران همراه بمانید.

تجهیزات پسیو یعنی چه؟

پیش از آن که بخواهیم درباره انواع تجهیزات پسیو و کارایی آن ها صحبت کنیم، ابتدا می خواهیم مفهوم اصطلاح پسیو را برایتان شرح دهیم.

هر شبکه کامپیوتری از تجهیزات مختلفی تشکیل شده است که خود این تجهیزات در دو دسته کلی تقسیم بندی می شوند. به تمام تجهیزاتی که برای انجام عملکرد خود نیازی به جریان برق نداشته و در نتیجه تغییری در سیگنال های تولید شده ایجاد نمی کنند، تجهیزات پسیو گفته می شود. در مقابل این ابزار، تجهیزات اکتیو قرار دارند که همانطور که انتظار می رود برای استفاده از آن ها به جریان برق احتیاج است.

تجهیزات پسیو به انواع مختلفی تقسیم می شوند که در ادامه به بررسی آن ها خواهیم پرداخت.

نصب دوربین مداربسته

آشنایی با تجهیزات پسیو

تجهیزات پسیو را به شیوه های مختلفی تقسیم بندی می کنند اما این تجهیزات به طور کلی به انواع کابل شبکه، پچ کورد، اتصالات شبکه، رک و تجهیزات رک تقسیم می گردند. در ادامه کاربرد هر کدام از این ابزارآلات را به طور مختصر شرح خواهیم داد.

کابل شبکه

انواع کابل شبکه

قطعاً مفهوم شبکه بدون وجود کابل بی معنی خواهد بود! کابل ها حکم سیمان را برای آجر های یک ساختمان دارند و ارتباط میان سیستم های متصل به شبکه را ممکن می سازند. کابل های شبکه که اغلب ما آن ها را با نام کابل اترنت یا LAN می شناسیم، به دو نوع کابل های مسی و فیبر نوری تقسیم می شوند که در اینجا به بررسی کابل های شبکه مسی خواهیم پرداخت.

این کابل ها در استاندارد های Cat1 تا Cat8 دسته بندی شده اند؛ البته کابل های زیر Cat5 منسوخ شده و معمولاً از آن ها در شبکه های خانگی و برای اتصال به اینترنت استفاده می شود. کابل های پیش از Cat5 برای شبکه های گسترده تر کارایی چندانی ندارند و جوابگوی نیاز های یک شبکه بزرگ نیستند. Cat5 تا Cat8 سرعت انتقال داده بالاتری داشته و از پهنای باند بهتری برخوردارند.

طبقه بندی کابل ها

کابل ها با توجه به میزان حفاظتی که از بدنه شان صورت می گیرد نیز طبقه بندی می گردند. برای مثال دو نوع از رایج ترین کابل های شبکه، کابل UTP و کابل SFTP هستند که نوع اولی لایه حفاظتی ویژه ای نداشته و نوع دوم توسط شیلد و فویل محافظت می شود.

این کابل های مسی بسیار ارزان اند و استفاده از آن ها در شبکه های مختلف بسیار رایج است. اغلب برند های تولید کننده کابل شبکه، انواع متنوعی از این کابل ها را با متراژ های مختلف روانه بازار کرده اند. برای مثال آی تی آر، برندی است که تا کنون کابل های زیاد و مختلفی را عرضه کرده که از جهت نوع روکش، متراژ، تعدد رشته ها و… انتظارات کاربرانش محقق می سازد.

  • جالب است بدانید

نکته جالبی که در خصوص کابل های شبکه مسی وجود دارد آن است که هر چه قدر عدد مقابل Cat بزرگتر باشد، تکنولوژی استفاده شده در ساخت آن ها بالاتر است. بنابراین سرعت انتقال داده در آن ها بالاتر بوده و فرکانس تحت پوشش آن ها نیز بیشتر می باشد. همانطور که انتظار می رود با ارتقاء تکنولوژی مورد استفاده در کابل ها، قیمت آن ها نیز افزایش می یابد، بنابراین پیش از خرید کابل شبکه حتماً نیاز ها و انتظارات خود از شبکه را در نظر بگیرید.

پچ کورد

اگر نگاهی به ظاهر پچ کورد بیاندازید بدون شک می پرسید فرق آن با کابل شبکه چیست؟ بسیاری از افراد این دو نوع کابل را با یکدیگر اشتباه می گیرند؛ بنابراین در اینجا می خواهیم این ابهام را یک بار برای همیشه برایتان برطرف سازیم.

در حقیقت پچ کورد یکی از زیر مجموعه های کابل های اترنت به حساب می آید و شباهت ظاهری آن نیز به همین علت می باشد. نحوه تقسیم بندی انواع پچ کورد همانند کابل های شبکه مسی بوده و با عبارت Cat که مخفف کلمه Category است نشان داده می شود.

برخی از مزایای پچ کورد

از این نوع کابل اغلب برای فواصل کوتاه در یک شبکه استفاده می شود؛ برای مثال برای اتصال اجزای مختلف یک شبکه به یکدیگر در یک اتاق یا دفتر کار می توانیم پچ کورد را به کار گیریم. از جمله مزایای استفاده از پچ کورد به جای کابل های شبکه در فواصل کوتاه می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 

  • از آنجایی که پچ کورد در اندازه های کوچک استفاده می شود، بنابراین امکان وجود نویز و بروز اختلال در سیگنال ها کمتر می شود و احتمال آسیب دیدن خود کابل نیز به حداقل می رسد.
  • پچ کورد توسط کارخانه تولید کننده سوکت گذاری می شود و به همین دلیل نیز احتمال بروز خطا و در نتیجه عدم انتقال درست داده ها کاهش می یابد.
  • همانطور که گفته شد، پچ کورد از پیش سوکت گذاری شده و بنابراین زمانی را از شما برای نصب سوکت نمی گیرد.

تجهیزات شبکه

اتصالات شبکه

اتصالات شبکه مجموعه مختلفی از ابزارآلات موجود در یک شبکه را شامل می شود. از جمله این اتصالات فرعی می توان به کیستون و برل، پچ پنل، سوکت و کاور شبکه و تلفن اشاره کرد. در ادامه کاربرد برخی از این ابزار را به اختصار توضیح خواهیم داد:

 کیستون و برل

کیستون یکی از کارآمد ترین تجهیزات موجود در یک شبکه است که از یک سر به کابل شبکه و از سوی دیگر به پورت برل یا همان رابط کوپلر RJ45 متصل می شود و به این واسطه کابل شبکه را به تجهیزات موجود در شبکه اتصال می دهد.

کیستون ها نیز همانند کابل های شبکه با توجه به به نوع Cat و جنسشان تقسیم بندی می شوند و به غیر از شبکه تلفن در سیستم های دیگر نیز کاربرد دارند. دو برند لگراند و نگزنس از جمله کار کشته ترین برند هایی هستند که این ابزار را تولید کرده و در انواع مختلفی عرضه می کنند.

از کیستون و برل در باکس های روکار دیواری، باکس های توکار، داخل پچ پنل ها و… استفاده می شود و بنابراین این ابزار در نوع کابل کشی یک ساختمان نقش مهمی دارد.

کیستون برل

پچ پنل

پچ پنل نیز یکی از معروف ترین تجهیزات شبکه به حساب می آید که البته شاید جالب باشد بدانید حضور آن در شبکه با هیچ الزام و ضرورتی همراه نیست. برای ساده کردن شرح کارایی این ابزار می توان گفت پچ پنل از نظر کارایی شباهت زیادی به جعبه تقسیم دارد.

پچ پنل ها دارای تعداد پورت های متفاوتی می باشند و در حقیقت بین کابل های شبکه و تجهیزات شبکه ای همچون روتر، مودم و… قرار می گیرد و به این وسیله از اتصال مستقیم کابل های به این نوع دستگاه ها جلوگیری می کند.

بنابراین تغییر در تعداد کاربران استفاده کننده از یک شبکه و به طور کلی هر گونه تغییر دیگری در کابل کشی ساده تر خواهد بود. حتماً با برند های ای ام پی، دی لینک و اشنایدر آشنایی دارید؛ این شرکت ها مدت هاست که در زمینه تولید تجهیزات شبکه فعالیت می کنند و پچ پنل های مختلفی را نیز متناسب با نیاز کاربران تولید کرده اند.

رک و تجهیزات رک

در انتها می رسیم به رک و تجهیزات آن که حضورش همانند پچ پنل در شبکه ضروری نیست اما استفاده از آن مزایای زیادی را برای کاربران یک شبکه به همراه دارد. رک که در دو نوع مختلف ایستاده و دیواری تولید می شود، جایگاهی ایمن و مشخص برای سرور و تجهیزات شبکه از جمله سوییچ، مودم، روتر و… می باشد.

همانطور که می دانید یک شبکه از اجزای زیادی تشکیل شده و هر یک از این اجزا نیز هزینه ای را بر فرد کاربر یا شرکت خریدار این تجهیزات تحمیل می سازد. قطعاً با در نظر گرفتن هزینه ها و حساسیتی که بابت کیفیت مطلوب این دستگاه ها به خرج داده می شود، هیچ کس نمی خواهد شاهد وارد آمدن صدمات فیزیکی بر آن ها باشد.

رک های ایستاده و دیواری که انواع مختلف آن ها در همین سایت نیز قابل بررسی است، کمک می کنند تا تجهیزات شبکه همگی در یک مکان قابل مدیریت باشند. این نوع محفظه ها در ارتفاع و عمق های متفاوتی موجود هستند و بنابراین کاربر می تواند متناسب با تجهیزاتی که از آن ها استفاده می کند، رک مورد نظر خود را تهیه نماید.

رک و تجهیزات

حرف آخر

حتماً تا به اینجای مطلب آشنایی خوب و کافی با تجهیزات شبکه پسیو پیدا کرده اید و احتمالاً پاسخ بسیاری از سوال های خود را یافته اید.

برای جمع بندی این مطلب باید گفت گرچه همه این نوع تجهیزات گاهی به طور همزمان در یک شبکه حضور ندارند؛ اما نقش هر کدام از آن ها برای برقرای یک ارتباط درست و پایدار میان اجزای اکتیو یک سیستم کامپیوتری یا تلفنی از اهمیت بالایی برخوردار است.

بسیاری از افراد عادی که سر رشته ای از علم برق و IT ندارند، گمان می کنند تجهیزات شبکه تنها در ایجاد یک سیستم کامپیوتری و یا برقراری ارتباط اینترنتی کارایی دارند. در حالی که دامنه کاربرد این تجهیزات بسیار فراتر از این بوده و متخصصین از این ابزارآلات در کابل کشی های ساختمان های اداری و مسکونی برای ایجاد شبکه های تلفنی و مخابراتی نیز استفاده می کنند.

امیدواریم این مطلب برایتان مفید واقع شده باشد؛ از این که تا انتها با آلرت ایران همراه بودید متشکریم.

تعمیر دوربین مداربسته

3 thoughts on “از تجهیزات شبکه پسیو چه می دانید؟

  1. ممنون از مقالاتتون

    1. خوشحالیم که مطالعه کردین

      1. خیلی خوب بود ممنونم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.