بازیابی رمز عبور NVR و DVR

بازیابی رمز عبور NVR و DVR

اولین کاری که شما باید قبل از تنظیم یک سیستم نظارت تصویری انجام دهید، انتخاب یک سیستم امنیتی NVR یا DVR است و در انتخاب شما موارد بسیاری همچون هزینه، چگونگی نصب و کیفیت ویدئویی تاثیر گذار هستند. در واقع در سیستم های نظارت تصویری دوربین های مدار بسته شما به یک دستگاه مرکزی متصل می شوند که این دستگاه در گذشته فقط وظیفه ضبط و نمایش تصاویر را بر عهده داشت و به همین دلیل به آن دستگاه ضبط کننده تصاویر گفته می شد، اما در حال حاضر با پیشرفت تکنولوژی، دستگاه های جدیدی تولید شده که قادرند تصاویر دوربین های مدار بسته را آنالیز و تحلیل کنند.

دستگاه ضبط DVR در سیستم های مدار بسته آنالوگ HD مورد استفاده قرار می گیرد و دستگاه NVR در سیستم های مدار بسته تحت شبکه جهت ضبط و مدیریت تصاویر استفاده می شود. گفتنی است که یکی از شایع ترین مشکلاتی که در میان کاربران دوربین های مدار بسته وجود دارد، فراموش کردن رمز عبور یا همان پسورد دستگاه های NVR و DVR است. در ادامه به معرفی دستگاه NVR و DVR، چگونگی کار این دستگاه ها و همچنین چگونگی بازیابی رمز عبور آن ها می پردازیم. در ادامه مطلب ” بازیابی رمز عبور NVR و DVRبا ما همراه باشید.

تعمیر دوربین مداربسته

دستگاه NVR و کاربردهای آن

NVR مخفف عبارتNetwork Video Recorder  می باشد و وظیفه ی این دستگاه علاوه بر ذخیره سازی و مدیریت تصاویر، ارائه قابلیت های ویژه ای هم چون قابلیت تشخیص چهره، تشخیص پلاک، تعداد افراد و … نیز می باشد. این دستگاه ها در واقع عملکردی مشابه سرورهای اینترنتی دارند با این تفاوت که طرز استفاده و راه اندازی آن ها ساده تر است. از جمله وظایف دستگاه NVR می توان به موارد زیر اشاره نمود:

 • ضبط تصاویر ارسال شده از دوربین های تحت شبکه
 • پخش زنده تصاویر و باز پخش آن ها
 • تنظیم ویژگی های تصویر مانند روشنایی، رنگ، صدا و…
 • برق رسانی به دوربین ها البته در صورتی که دستگاه NVR قابلیت POE داشته باشد.
 • پردازش و آنالیز تصاویر
 • ذخیره سازی تصاویر
 • و…

دستگاه DVR و کاربردهای آن

DVR مخفف عبارت Digital Video Recorder و به معنای ضبط ویدئو به صورت دیجیتال است که در واقع ضبط تصاویر آنالوگ یا همان اچ دی دریافتی از دوربین مدار بسته را پس از تبدیل آن ها به داده های دیجیتال و قابل ضبط بر روی هارد دیسک انجام می دهد.

هارد دیسک های معمولی متداول ترین نوع حافظه مورد استفاده در دی وی آر ها هستند و دی وی آر ها با توجه به تعداد کانال ها و حجم داده های دریافتی از دوربین های مدار بسته، از یک تا چند هارد دیسک پشتیبانی می کنند. در ضمن دی وی آر ها قابلیت باز پخش تصاویر ضبط شده را نیز دارند و حتی می توانند با اتصال به اینترنت، انتقال تصویر زنده و بازپخش را برای کاربر فراهم کنند. از جمله کارهایی که یک دستگاه دی وی آر انجام می دهد، می توان به موارد زیر اشاره نمود:

 • در این دستگاه به راحتی دسترسی به تصاویر دوربین مدار بسته با توجه به زمان و تاریخ وجود دارد.
 • رزولوشن تصاویر ضبط شده توسط دی وی آر ها نسبتا خوب می باشد و دارای حداقل کیفیت D1 است.
 • پس از کپی گرفتن از تصاویر ضبط شده توسط این دستگاه، کیفیت تصاویر به هیچ وجه کاهش پیدا نمی کند.
 • قابلیت پشتیبانی از هارد دیسک هایی با ظرفیت حداقل یک گیگ و بالاتر را برای ضبط تصاویر دارند.
 • در دی وی آر ها امکان ضبط تصاویر با حالت تشخیص حرکت نیز وجود دارد.
 • دی وی آرها به راحتی می توانند به شبکه اینترنتی جهت مشاهده تصویر زنده و ضبط شده، متصل شوند.

تفاوت DVR و NVR

دستگاه DVR و NVR

می توان گفت بزرگ ترین تفاوتی که دی وی آر و ان وی آر دارند، دوربین ها و کابل کشی آن هاست. دستگاه ان وی آر یا همان ضبط کننده ویدئویی شبکه، دوربین های IP را به صورت بی سیم یا بوسیله کابل های اترنت ضبط می کند؛ در حالی که یک ضبط کننده ویدئویی دیجیتال یا همان دی وی آر، دوربین های آنالوگ را بوسیله کابل های کواکسیال ثبت می کند. به طور کلی این بدین معنی است که ان وی آر برای ضبط دوربین های مدار بسته تحت شبکه قابل استفاده است و دی وی آر برای ضبط دوربین های مبتنی بر آنالوگ یا کواکسیال کاربرد دارد.

برای اینکه بتوانید انتخاب آسان تری میان این دو دستگاه داشته باشید، مسئله مهمی که باید در نظر داشته باشید کار سیم کشی است. اگر شما به تازگی با سیستم دوربین های مدار بسته آشنا شده اید و هیچ گونه اطلاعات فنی در این زمینه ندارید، یک سیستم امنیتی ان وی آر که مراحل نصب و راه اندازی را برای شما آسان تر می کند، مناسب شما می باشد. اما اگر شما با دوربین های آنالوگ و کابل های کواکسیال آشنایی دارید، سیستم دی وی آر می تواند برای شما مفید باشد.

دلیل تفاوت در روش های بازیابی رمز عبور دستگاه های DVR و NVR

سیستم های مدار بسته در برند های متنوعی تولید و عرضه می شوند، در نتیجه روش های بازیابی رمز عبور در هر کدام از آن ها با توجه به نوع برند سیستم متفاوت خواهد بود. در ادامه به بررسی روش های بازیابی رمز عبور در تعدادی از معروف ترین برند ها می پردازیم.

بازیابی رمز عبور در دستگاه های برند داهوآ

در گذشته دستگاه های شرکت داهوآ نیز دارای یک رمز پیش فرض بسیار ساده بودند که برای تمامی آن ها قابل استفاده بود. در حال حاضر برای ریست کردن پسورد دستگاه های این برند باید مستقیما به نمایندگی های این برند مراجعه کنید.

بازیابی رمز عبور در دستگاه های برند هایک ویژن

چند سال پیش به دلیل به وجود آمدن مشکل و اختلالات امنیتی در سیستم های مدار بسته هایک ویژن، شرکت سازنده این دستگاه ها تصمیم گرفت تا عملکرد امنیتی محصولات خود را ارتقا دهد و بروز چنین مشکلاتی را به حداقل برساند.

تا قبل از این مشکل رمز پیش فرض در دستگاه های برند هایک ویژن 12345 بود که بعد از خریداری می توانستید آن را تغییر دهید اما در حال حاضر این دستگاه ها بدون رمز پیش فرض ارائه می شوند و کاربران باید خود روی دستگاه رمز بگذارند. اگر رمز عبور انتخابی خود برای دستگاه دی وی آر یا ان وی آر هایک ویژن را فراموش کردید، می توانید به ترتیب زیر عمل کنید:

 • در ابتدا نرم افزار SADP را از سایت شرکت هایک ویژن دانلود نمایید و بر روی کامپیوتر خود نصب کنید.
 • در مرحله بعد دستگاه ضبط خود را از طریق کابل LAN به کامپیوتر متصل کنید.
 • سپس از منوی دستگاه به قسمت Forget Password وارد شوید. در این قسمت فایلی با پسوند XMI دریافت می کنید.
 • فایل دریافتی را به یکی از نمایندگی های این برند ارسال نمائید تا رمز جدید برای شما ایجاد و ارسال شود.

بازیابی رمز عبور در سایر دستگاه های برندهای متفرقه

برای بازیابی رمز عبور سایر برند های موجود در بازار می توانید به ترتیب زیر عمل کنید:

 • خارج نمودن باتری از داخل دستگاه: باتری که بر روی برد دستگاه قرار دارد را برای چند لحظه خارج کنید و سپس مجددا در جای خود برگردانید، در این حالت تنظیمات دستگاه به حالت کارخانه بر می گردد.
 • تنظیم نمودن پین های سوزنی روی مادر برد دستگاه: روی مادر برد دستگاه ان وی ار یا دی وی ار پین های سوزنی قرار دارد که با تغییر آن ها در حالتی خاص در برخی دستگاه ها امکان ریست کردن میسر می شود.
 • نگه داشتن دکمه ریست برای چند ثانیه: در برخی از دستگاه ها دکمه ریستی بر روی مادر برد دستگاه قرار دارد که با نگه داشتن آن دستگاه ریست می شود و به حالت اولیه خود بر می گردد.

اما به طور کلی از آن جایی که پیشگیری بهتر از درمان است، اگر کاری کنیم که رمز عبور دستگاه های دی وی آر و ان ور آر فراموش نشود، کار بسیار راحت تری نسبت به بازیابی و ریست این دستگاه ها می باشد. برای این امر دو راهکار پیشنهاد می شود که عبارتند از:

 • استفاده از فرمول ساخت رمز با اطلاعات شخصی
 • دو یادداشت کردن رمز در یک فضای ابری مثل گوگل کیپ.

اگر مطالعه مطلب ” بازیابی رمز عبور NVR و DVR برای شما مفید و جالب توجه بوده است و شما از علاقمندان به این حوزه هستید، برای مطالعه سایر مطالب مشابه به وب سایت ما مراجعه فرمایید.

تعمیر دستگاه DVR , NVR

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.