تجهیزات شبکه

معرفی انواع تجهیزات شبکه

از جمله دستگاه های فیزیکی که برای برقراری ارتباط بین دستگاه های موجود در یک سیستم کامپیوتری استفاده می شوند، تجهیزات شبکه و سرور می باشند. به واحدهای تولید کننده داده ها میزبان، هاست یا تجهیزات پایانه می گویند.

امروزه با توجه به پیشرفتی که در تکنولوژی رخ داده و با ادغام شبکه های کامپیوتری مبتنی بر آی پی، تجهیزات شبکه و سرور بسیار مورد توجه قرار گرفته است. به طور کلی اگر بخواهیم تعریف جامعی از تجهیزات شبکه بیان کنیم می توان گفت تجهیزات شبکه به مجموعه ای از ابزار و وسایلی گفته می شود که برای راه اندازی یک شبکه رایانه ای مورد نیاز است. تجهیزات شبکه به دو دسته تجهیزات فعال و تجهیزات غیرفعال تقسیم می شوند. در ادامه این مطلب قصد داریم شما را با انواع تجهیزات شبکه و سرور آشنا سازیم. در ادامه با ما همراه باشید.

 

تجهیزات شبکه

معرفی انواع تجهیزات شبکه و سرور

همان طور که پیش تر نیز اشاره گردید، تجهیزات شبکه به دو دسته تقسیم بندی می شوند که عبارتند از:

 • تجهیزات شبکه غیر فعال: 

  کاربری و عملکرد این نوع از تجهیزات بدون نیاز به منبع تغذیه و توان الکتریکی برق صورت می پذیرد. از انواع این تجهیزات می توان به انواع کابل ها، کانکتورها و اتصالات، داکت و کانال ها اشاره نمود.

 • تجهیزات شبکه فعال:

  تجهیزات شبکه فعال یا اکتیو، تجهیزاتی هستند که به منبع تغذیه و جریان الکتریکی برق نیاز دارند. از انواع این تجهیزات نیز می توان به کارت شبکه (NIC)، سوئیچ، مسیریاب ها، دیوار آتش (Fire wall)، مبدل فیبر نوری (Media Conventor) و پرینت سرورها اشاره نمود.

 

تجهیزات شبکه غیرفعال یا پسیو

 

کابل شبکه

 • کابل کواکسیال:

  از کابل های کواکسیال در سال های گذشته برای ایجاد شبکه استفاده می گردید به اینصورت که از یک کابل کواکسیال بزرگ به عنوان ستون فقرات و از کابل های کواکسیال کوتاه در فواصل دو و نیم متر برای ایجاد ایستگاه های کاری استفاده می شده است.

 • کابل های Twisted Pair:

  کابل های Twisted Pair از متداول ترین کابل های مورد استفاده در شبکه های مخابراتی و کامپیوتری هستند. از این کابل ها هم در سیستم های کامپیوتری و هم در سیستم های تلفن استفاده می شود. این کابل ها دارای شش نوع کابل شبکه متفاوت هستند که می توان آن ها را با توجه به نوع شبکه آن ها و هم چنین اهداف مورد نظر از آن ها استفاده نمود. از متداول ترین آن ها کابل CAT1 تا CAT6 می باشند.

 • کابل فیبر نوری:

  از جمله محیط های انتقال در شبکه های کامپیوتری، فیبرهای نوری هستند. فیبر نوری را زمانی می توان استفاده نمود که نیازمند ارتباط بین مسافت های بیشتر از 100 متر و هم چنین پهنای باند زیاد تست. در فیبرهای نوری، نور در اثر انعکاسات کلی در فصل مشترک هسته و غلاف منتشر می گردد. منابع نوری در فیبرهای نوری شامل دیود لیزری و یا دیدهای ساطع کننده نور هستند.

 • آنتن های وایرلس یا بی سیم:

  از آنتن های وایرلس در مواردی که شبکه های بی سیم دچار افت سیگنال و کاهش سرعت به دلیل افزایش فاصله بین فرستند و گیرنده می شوند، استفاده می گردد.

 • پچ پنل ها:

  پچ پنل ها قطعاتی مستطیل شکل می باشند که درون رک قرار می گیرند و در واقع محل جمع آوری کابل ها می باشند.

 • رک شبکه:

  گاهی تعداد سوئیچ ها و روترهای موجود در شبکه زیاد می شود و به فضایی برای نگهداری ومراقبت از آن ها نیازمند می شویم که به این فضا رک می گویند. رک ها به طور عمده فلزی و با درب شیشه ای هستند و به دو صورت دیواری و ایستاده در دسترس هستند که با توجه به نیاز شبکه در ابعاد و اندازه های مختلفی موجود می باشند. برای مثال برای شبکه های کوچک از رک 5 یا 6 یونیت استفاده می گردد.

نصب دوربین مداربسته

تجهیزات شبکه اکتیو یا فعال

 

تجهیزات اکتیو

کارت شبکه (Network Interface Card):

از جمله مهم ترین عناصر سخت افزاری در زمان پیاده سازی یک شبکه کامپیوتری، کارت شبکه می باشد. هر کامپیوتری که به شبکه متصل است، نیازمند این است که از یک کارت شبکه استفاده نماید. کارت شبکه، موجب ارتباط مابین کامپیوتر و محیط انتقال( مثل کابل های مسی و یا فیبر نوری ) می گردد. بیشتر مادربردهای جدیدی که از آن ها در سیستم های کامپیوتری شخصی استفاده می شود، دارای یک اینتر فیس شبکه ای به نام Onboard هستند.

سیستم های کامپیوتری قدیمی و یا سیستم های کامپیوتری جدیدی که از سیستم اینترفیس شبکه ای Onboard برخوردار نمی باشند، زمانی که می خواهند به شبکه متصل شوند بایستی بر روی آن ها یک کارت شبکه نصب گردد.

کارت های شبکه در جهت متصل نمودن کامپیوتر به شبکه محلی در سرعت های 10، 100 و 1000 مگا پیکسل بر ثانیه مورد استفاده قرار می گیرند. هر کارت شبکه دارای یک آدرس فیزیکی می باشد. آدرس کارت های شبکه یک عدد شش بایتی می باشد که سه بایت اول آن نشان دهنده سازنده کارت شبکه و سه بایت دوم آن، شماره سریال کارت شبکه می باشد.

کارت های شبکه به دو دسته تقسیم می شوند که عبارتند از کارت های شبکه کابلی و کارت های شبکه وایرلس که هرکدام از آن ها مزایا و معایبی دارند. همچنین کارت های شبکه وایرلس به دسته اینترنال و اکسترنال یا همان قابل حمل تقسیم می شوند.

اکسس پوینت:

همانطور که پیش تر نیز گفته شد که در شبکه ی کابلی برای برقراری ارتباط بین سیستم های کامپیوتری نیازمند به یک سوئیچ شبکه هستیم. در شبکه های وایرلس نیز برای برقراری ارتباط بین سیستم های کامپیوتری به یک سخت افزار نیاز داریم که به آن اکسس پوینت می گویند. در واقع اکسس پوینت در شبکه های وایرلس همان نقشی را که سوئیچ در شبکه های کابلی بر عهده دارد ایفا می کند.

سوئیچ شبکه:

یکی از عناصر اصلی و بسیار مهم در شبکه های کامپیوتری سوئیچ شبکه است. با استفاده و به کارگیری سوئیج شبکه چندین کاربر به طور همزمان قادر به ارسال اطلاعات از طریق شبکه در یک زمان خواهند بود. با استفاده از سوئیچ شبکه سرعت ارسال اطلاعات هر یک از کاربران بر سرعت دستیابی دیگر کاربران شبکه که همزمان در حال استفاده از شبکه هستند، تاثیر گذار نخواهد بود.

سوئیچ همانند روتر که به ما امکان ارتباط چندین شبکه با هم را می دهد، امکان ارتباط گره های متفاوت یک شبکه را به طور مستقیم با هم فراهم می نماید. همچنین انواع متفاوتی از شبکه ها و سوئیچ ها وجود دارند. سوئیچ هایی که برای هر یک از اتصالاتی که در شبکه موجود می باشند استفاده می گردند، سوئیچ های LAN نام دارند. LAN ها مجموعه ای از ارتباطات شبکه را صرفا بین دو دستگاهی که قصد ارتباط با یکدیگر را دارند، در زمانی که بخواهیم ایجاد می نمایند.

روتر:

یکی از دستگاه های شبکه ای بسیار مهم و حیاتی که از آن در شبکه های LAN و WAN استفاده می گردد، روتر می باشد. روترها در مدل ها و انواع مختلفی با معماری و طراحی های مختلف تولید و عرضه می شوند. استفاده از روترها در تجهیزات شبکه امری متداول و رایج است مهم ترین دلایل گسترش استفاده از روترها، ضرورت اتصال یک شبکه به چندین شبکه دیگر در عصر حاضر می باشد.

نام انتخاب شده برای روترها متناسب با کاربری و فعالیتی است که آن ها انجام می دهند. یعنی ارسال داده ار یک شبکه به شبکه ای دیگر. به طور کلی وقتی که یک شبکه بزرگ باشد و هر قسمتی از آن دارای یک رنج آی پی متفاوت باشد، از روترها استفاده می شود تا بین این بخش ها ارتباط برقرار نماید. همچنین بدون وجود روتر این قسمت ها قادر به برقراری ارتباط با یکدیگر نیستند.

مودم:

امروزه از روش های مختلفی برای اتصال به اینترنت استفاده می شود که یکی از روش های ساده و پرکاربرد برای اتصال اینترنت توسط کاربران به اینترنت، مودم های ADSL می باشند. از مزایای استفاده از این مودم ها به موارد زیر می توان اشاره نمود:

_کاربر می تواند همزمان با استفاده از اینترنت از خط تلفن برای برقراری مکالمات تلفنی خود استفاده نماید.

_ سرعت این نوع از مودم ها بسیار بالاتر از مودم های معمولی است.

_ برای استفاده از این مودم ها لزومی به استفاده از سیم کشی مجدد نمی باشد. این مودم ها می توانند از خط تلفن موجود کاربران استفاده نمایند.

پرینت سرورها:

از پرینت سرورها برای اشتراک پرینتر بدون نیاز به کامپیوتر استفاده می شود. در واقع در این روش، کار به این صورت انجام می شود که شما باید پرینتر خود را با کابل یو اس بی یا پارالل به پرینتر سرور خود متصل نمایید و از سوی دیگر پرینت سرور خود را با استفاده از یک کابل شبکه به سوئیچ شبکه متصل نمایید. این کار سبب می شود که پرینتر سرور شما آی پی بگیرد و در شبکه شناسایی شود.

پس از این کاربران شما می توانند درخواست های مورد نظر خود را به طور مستقیم و بدون نیاز به اتصال برای پرینتر ارسال نمایند و دیگر نیازی به اینکه یک کامپیوتر دائما برای این کار روشن باشد نخواهد بود. در این مطلب به طور مفصل به معرفی تجهیزات شبکه و انواع آن پرداختیم. اگر مطالعه مطلب ” تجهیزات شبکه “ برای شما مفید و جالب توجه بوده است، با دیگر مطالب ما نیز همراه باشید.

 

نصب دوربین مداربسته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.