تفاوت دوربین مداربسته دام و اسپیددام

تفاوت دوربین مداربسته دام و اسپیددام

دوربین های مداربسته از جمله تجهیزات پر طرفدار امنیتی هستند که در حال حاضر تقریبا در همه جا حضور دارند و از آن ها استفاده می شود. با توجه به اینکه نیاز به حفظ امنیت و آرامش از نیاز های اساسی انسان به شمار می رود و دوربین های مداربسته یکی از تجهیزات بر طرف نمودن این نیاز هستند؛دوربین های مدار بسته با پیشرفت هایی که در دنیای علم و فناوری روی می دهد، پیشرفت می کنند و هر روزه انواع جدیدی از آن ها با توجه به نیاز ها و کاربری های جدید ساخته می شوند.از انواع دوربین های مدار بسته ای که در سال های اخیر طراحی و تولید شده است، دوربین مداربسته دام و اسپیددام می باشند. دوربین مداربسته دام و اسپیددام هر دو برای ایجاد پوشش امنیتی در محیط های مختلف مورد استفاده قرار می گیرند و طرفداران خاص خود را در دنیا دارند. در ادامه مطلب ” تفاوت دوربین مدار بسته دام و اسپید دام ” به معرفی این نوع از دوربین ها و خصوصیات آن ها و همچنین تفاوت هایی که با هم دارند می پردازیم. اگر شما نیزعلاقمند هستید تا اطلاعات خود را در این زمینه بالاتر ببرید، با ما همراه باشید.

خرید دوربین مداربسته

دوربین مداربسته دام چیست؟

دوربین مدار بسته دام یکی از انواع دوربین های مدار بسته می باشد که دارای شکلی گرد یا گنبدی است. در واقع نام این دوربین ها از شکل گنبدی آن ها گرفته شده است و Dome در زبان انگلیسی به معنای گنبد می باشد. دوربین مدار بسته دام بیشتر در سقف نصب می شود و یکی از محبوب ترین انواع دوربین های مدار بسته می باشد.

دوربین های مدار بسته دام در انواع دوربین های آی پی و آنالوگ، با لنز های ثابت و متغیر ساخته می شوند. از جمله شرکت های تولید کننده این نوع دوربین ها می توان به شرکت های داهوا و هایک ویژن اشاره نمود. دوربین های مدار بسته دام اکثرا روی سقف ها نصب می شوند و در فضاهای داخلی کاربرد بیشتری دارند. از این دوربین ها می توان در انواع فروشگاه های بزرگ، هتل ها، اداره ها، فرودگاه ها و … استفاده کرد.

تفاوت دوربین مداربسته دام و اسپیددام

مزایای دوربین مداربسته دام

دوربین های مدار بسته دام یکی از محبوب ترین انواع دوربین های مدار بسته می باشند که این محبوبیت به دلیل مزایای زیادی است که این دوربین ها دارند و در ادامه به بررسی برخی از آن ها می پردازیم.

 • زاویه گسترده: دوربین های مدار بسته دام زاویه بازی دارند و فضای گسترده تری را پوشش می دهند. بنابراین می توان با تعداد دوربین های کمتری بر یک فضای وسیع نظارت کرد. علاوه بر این برخی از آن ها قابلیت چرخش 360 درجه دارند و می توانند همه زوایا را پوشش دهند.
 • عدم جلب توجه: دوربین مدار بسته دام به دلیل نصب بر روی سقف حساسیت کمتری ایجاد می کند و توجه افراد کمتری را به خود جلب می کند. ارتفاع زیاد نصب آن ها نیز باعث می شود که کمتر در معرض دید قرار گیرد.
 • عدم تشخیص جهت: بیشتر دوربین های دام درون محفظه ای شیشه ای قرار گرفته اند و شکل گرد آن ها باعث می شود که تشخیص آن ها دشوار باشد.
 • عدم جذب گرد و خاک: دوربین های دام در سقف و به صورت برعکس نصب می شوند و امکان جذب گرد و خاک در آن ها کمتر می باشد.
 • زیبایی و ماندگاری بیشتر

معایب دوربین مداربسته دام

 • دوربین های مدار بسته دام توجه کمتری را به خود جلب می کنند و بنابراین نقش بازدارنده کمتری در پیشگیری از وقوع جرم دارند.
 • دوربین های مدار بسته دام معمولا از لنز های کوچکتری استفاده می کنند و همین باعث می شود که فواصل کمتری را پوشش دهند.
 • نصب این دوربین ها نسبت به دوربین های مدار بسته بولت سخت تر می باشد و نیاز به دقت بیشتری دارد. در صورت نصب ناقص و بدون استحکام کافی، ممکن است این دوربین ها به راحتی بر روی زمین بیفتند.

دوربین مداربسته اسپیددام چیست؟

دوربین مدار بسته اسپیددام نوعی از دوربین های مدار بسته دام می باشد که دارای قابلیت های بیشتری مانند حرکت در دو محور عمودی و افقی، تعقیب سوژه، دید در شب، پشتیبانی از حافظه های میکرو اس دی و … می باشد.

دوربین مدار بسته اسپید دام دارای شکل گنبدی است که بر روی یک پایه و با توجه به شرایط قابل نصب می باشد. طراحی این دوربین ها بیشتر برای محیط های وسیع مورد استفاده قرار می گیرد و در ساخت این دوربین ها از سیستم IP66 استفاده شده است که این نوع دوربین مدار بسته را در برابر شرایط آب و هوایی نا مساعد مانند برف و باران مقاوم می کند.

تفاوت دوربین مداربسته دام و اسپیددام

مزایای دوربین مداربسته اسپیددام

 • دوربین مداربسته اسپیددام دارای قابلیت زوم و تنظیم آن می باشد.
 • دوربین اسپیددام دارای قابلیت کنترل مستقیم می باشد.
 • در دوربین های اسپیددام امکان داشتن زاویه دید متغیر وجود دارد و این ویژگی با استفاده از قابلیت زوم مکانیکی ممکن شده است.
 • حرکت دورانی با سرعت بالا از دیگر مزایای این دوربین ها می باشد.
 • در دوربین های مدار بسته اسپید دام از حافظه داخلی استفاده شده است و این سبب می شود که تصاویر گرفته شده در نقاط مختلف در دوربین ذخیره شود.

معایب دوربین مداربسته اسپیددام

 • دوربین مدار بسته اسپید دام تنها یک جهت را در هر لحظه پوشش می دهند، به همین دلیل توانایی پوشش تمامی نقاط را در یک لحظه ندارد.
 • به دلیل پیشرفته بودن این نوع از دوربین ها، برای تنظیم و مانیتورینگ به یک اپراتور نیاز است.

دوربین مداربسته دید در شب رنگی

تفاوت دوربین مداربسته دام و اسپیددام از لحاظ شکل ظاهری

دوربین مدار بسته دام دارای شکل گنبدی می باشد و در بعضی از آن ها بر روی یک لنز دوربین مدار بسته یک محفظه ی شیشه ای تعبیه شده است. دوربین های مدار بسته دام دارای دید وسیع تری نسبت به دوربین های بولت هستند.

دوربین های اسپید دام دارای یک بدنه ی گنبدی شکل می باشند که بر روی یک پایه نصب شده است و این ویژگی سبب شده است که این دوربین قابلیت نصب بر روی سقف را نیز داشته باشد. دوربین مدار بسته اسپید دام به دلیل حرکات چرخشی که دارد، فضای بیشتری را مورد پوشش قرار می دهد و دارای سیستم IP66 می باشد که همانطور که پیش تر اشاره شد این سیستم توانایی کار کردن دوربین در شرایط بد آب و هوایی مانند برف و باران را فراهم می کند.

تفاوت دوربین مداربسته دام و اسپیددام از لحاظ کاربرد

دوربین مداربسته اسپیددام دارای بدنه فلزی و مقاوم در برابر گرد و غبار و آب و هوای مرطوب می باشد و به همین دلیل از این نوع دوربین ها بیشتر در محیط هایی با وسعت بالا مانند سوله ها و کارخانه ها، کنترل میزان ترافیک، چهار راه ها و حتی میدان استفاده می شود اما از آن جایی که توانایی پوشش دادن یک جهت را در لحظه دارد، برای پوشش امنیتی در تمام جهات مناسب نمی باشد.

یکی از مزایای دوربین های مدار بسته اسپید دام قدرت چرخش و مانوری است که دارند و این چرخش در جهت افقی و عمودی امکان پذیر می باشد. چرخش لنز این نوع دوربین در جهت عمودی 180 درجه و در جهت افقی 360 درجه ی باشد. از دیگر مزایای دوربین اسپید دام نسبت به دام، امکان بزرگ نمایی تصویر تا چندین برابر بدون افت کیفیت می باشد. دوربین های مدار بسته دام بدنه مقاوم در برابر گرد و غبار و رطوبت ندارند و به همین دلیل بیشتر در قسمت هایی مورد استفاده قرار می گیرند که در معرض برخورد رطوبت و گرد و غبار نباشند. برای مثال از این دوربین ها بیشتر در فضاهایی داخلی و بسته همچون شرکت ها و پارکینگ ها، فروشگاه ها و … استفاده می شود.

تفاوت دوربین مداربسته دام و اسپیددام

تفاوت دوربین مداربسته دام و اسپیددام از لحاظ محل نصب، نوع استفاده و نوع سنسور

یکی از مهم ترین تفاوت های دوربین های مدار بسته دام و اسپید دام، محل نصب آن ها می باشد. دوربین های دام بیشتر در وسط سقف و یا گوشه اتاق مورد استفاده قرار می گیرند، اما دوربین های اسپید دام در ارتفاع های بلند نصب می شوند.

دوربین های دام به دلیل حساس بودن به گرد و غبار و رطوبت در محیط های داخلی و فضاهای بسته مانند شرکت ها و یا خانه و بانک استفاده می شوند، اما دوربین های مدار بسته اسپید دام دارای مقاومت بیشتری در برابر رطوبت بوده و بیشتر برای امنیت و کنترل ترافیک شهری، چهارراه ها و … کاربرد دارند. اگر مطالعه مطلب ” تفاوت دوربین مدار بسته دام و اسپید دام ” برای شما مفید واقع گردیده است، برای مطالعه سایر مطالب مشابه نیز با ما همراه باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *