خانه هوشمند

رؤیای داشتن خانه هوشمند

شاید تا چند سال پیش با دیدن فیلم هایی که در آن ها چراغ ها به طور خودکار روشن می شدند و پرده ها به کنار می رفتند، تعجب می کردیم و این دسته از اتفاقات را منحصر به فیلم ها و کشور های مدرن جهان می دانستیم.
اما آیا می دانید کنترل بسیاری از وسایل برقی از راه دور و به صورت برنامه ریزی شده هم اکنون در ایران و حتی برای افراد عادی نیز ممکن شده است؟ با پیشرفت تکنولوژی، سنسور های ساده و پیش پا افتاده سال های قبل حالا به کلید و پریز های هوشمند، انواع دزدگیر و سنسور های فوق پیشرفته ای بدل شده اند که زندگی را با تمام مشغله هایش برایمان ساده تر می کند.

شاید تصور کنید که هوشمند سازی خانه تنها به درد افرادی می خورد که برای کوچک ترین فعالیت های روزانه شان هم تمایلی به صرف انرژی ندارند و راحت طلبند! اگر چنین تصوری از هوشمند سازی خانه تان دارید پس قطعاً اطلاعات کافی در خصوص خانه هوشمند ندارید.

ابزارآلاتی که به منظور هوشمند سازی یک مکان به کار می روند، تنها جهت ساده کردن امور و جلوه بخشی به محیط مورد استفاده قرار نمی گیرند! بسیاری از این ابزار جهت تأمین امنیت و آرامش ما ساخته شده اند و از ما و دارایی هایمان در برابر سارقان و اتفاقات پیش بینی نشده محافظت می کنند.
در ادامه این مطلب قصد داریم شما را با مزایای هوشمند سازی خانه و ابزاری که برای این کار مورد استفاده قرار می گیرند آشنا کنیم. تا انتها با آلرت ایران همراه بمانید تا با تعریفی جدید از خانه هوشمند آشنا شوید.

هوشمند سازی خانه

هوشمند سازی ساختمان چه مزیتی دارد؟

بدون تعارف می توان گفت دلایل زیادی برای هوشمند سازی خانه و محل کار مان وجود دارد که اگر کمی دقت کنیم خواهیم دید با این کار از چه مزایای بی نهایتی بهره خواهیم برد. برای آنکه بتوانیم به سوالی که مطرح کردیم پاسخی جامع دهیم، در ادامه برخی از مهمترین مزایای هوشمند سازی خانه را برایتان شرح خواهیم داد.

کاهش مصرف برق

برخی از افراد گمان می کنند نصب کلید ها و سنسور های هوشمند مصرف برق آن ها را افزایش داده و هزینه های زیادی بر آن ها تحمیل می کند. در حالی که این تصور کاملاً غلط می باشد، می پرسید چرا؟
همه ما بعضی اوقات فراموش می کنیم که چراغ اتاق هایی که ترک کرده ایم را خاموش کنیم، گاهی اوقات لوازم گرمایشی و سرمایشی هوشمند خانه مان بیهوده روشن می مانند و گاهی اوقات تنبلی ما هم در خاموش نکردن این وسایل مزید بر علت می شود.

حالا تصور کنید خانه خود را به کلید ها و پریز های هوشمندی مجهز کرده اید که قادرند چراغ ها، لوازم گرمایشی و سرمایشی و… را کنترل کنند. کلید هایی که با ویژگی های منحصر به فردشان می توانند مدت زمان به هدر رفتن برق را به کمترین میزان ممکن رسانده و بنابراین هزینه های پرداختی ما برای قبض های ماهانه را نیز به طور قابل توجهی کاهش دهند!

ساده شدن کارهای روزمره

یکی دیگر از مزایای بهره مندی از خانه ای هوشمند آن است که وقتی زیر پتوی نرم و گرم خود هستید و قصد دارید چراغ را خاموش کنید، دیگر مجبور نیستید حتی تخت خود را ترک کنید. کافی است ریموت کلیدهای کنترل کننده چراغ های اتاق را در دست داشته باشید تا هر زمان که می خواهید چراغ ها را خاموش یا روشن نمایید.

آسودگی خیال

همانطور که پیش از این نیز اشاره کردیم، ساده شدن فعالیت های روزمره تنها مربوط به بخشی از لوازم هوشمند یک خانه می شود. بسیاری از تجهیزات یک خانه هوشمند منجر به حفظ امنیت و در نتیجه آسودگی خیال اهالی خانه می گردند.
خانه ای را تصور کنید که به سنسور تشخیص حضور، سنسور های حرکتی، سنسور حرارتی، دزدگیر، سنسور اعلام حریق و… مجهز شده است. صادقانه باید گفت در چنین خانه ای همه می توانند با خیالی آسوده سر بر بالشت خود بگذارند!

این ابزارآلات امنیتی که قطعاً عملکردشان با دوربین های نظارتی کامل تر نیز می شود، نه تنها برای مجتمع های مسکونی، بلکه برای ساختمان ها اداری، تجاری و شرکت های بزرگ نیز قابل استفاده بوده و شما را از مزایای زیادی بهره مند می سازند.
با استفاده از این دسته ابزار هوشمند ساز، خانه شما از خطر حضور دزد، آتش سوزی و… در امان بوده و بنابراین با خیال راحت تری می توانید خانه و محل کار خود را ترک کنید.

آشنایی با انواع ابزار هوشمند ساز خانه

ابزارآلات هوشمند ساز خانه تنوع بسیار بالایی دارند و به دسته های مختلفی تقسیم بندی می شوند. اما شاید بتوان گفت این ابزار به دو دسته امنیتی و کنترل کننده وسایل هوشمند دسته بندی می شوند. در ادامه تعدادی از لوازمی که به هوشمند سازی یک خانه کمک می کنند را بررسی خواهیم کرد تا با کاربرد و مزیت استفاده از آن ها بیشتر آشنا شوید.

دزدگیر اماکن

دزدگیر از جمله ابزاری است که سالهاست از آن برای حفظ امنیت مکان های مختلف استفاده می گردد. این وسیله از گذشته تا الان پیشرفت های زیادی کرده و تغییرات عمده ای را نیز به خود دیده و حالا عملکرد پیچیده تری را از خود به نمایش می گذارد.
گرچه دزدگیر ها به تنهایی نیز قادرند نقش اصلی خود را به خوبی ایفا کنند، اما کارایی شان در کنار تجهیزاتی مثل چشمی هوشمند، آژیر، تلفن کننده و… کامل تر قابل اطمینان تر می گردد. شاید به نظر برسد که دزدگیر ها و تجهیزات همراهشان بیشتر برای ساختمان های تجاری و شرکت ها کاربرد دارند. اما واقعیت این است که کاربرد این ابزار به هیچ مکانی محدود نیست و استفاده از آن برای مجتمع های مسکونی که امنیتشان به اندازه هر جای دیگری مهم است نیز پیشنهاد می شود.

از جمله ویژگی ها و مزایای استفاده از دزدگیر می توان به موارد زیر اشاره نمود:

• برخی از دزدگیر ها که به همراه تجهیزات ذکر شده عرضه می شوند دارای قابلیت ضبط صدا می باشند و می توانند صدای اطراف را به حافظه خود بسپارند.
• دزدگیر های هوشمند از راه دور، به صورت تلفنی، پیامکی و همچنین از طریق اپلیکیشن ویژه دزدگیر نیز قابل کنترل اند.
• این ابزار های امنیتی دارای حافظه آلارم هستند و کاربر می تواند با مشخص کردن زمان های مشخص، عملکرد دزدگیر را بهتر تحت کنترل خود داشته باشد.
• اعلام شماره زون و سنسوری که مورد مشکوکی را شناسایی کرده از طریق پیامک نیز از دیگر ویژگی های این ابزار می باشد.

سنسور های اعلام حریق

حتماً تا به حال خبر ناگوار آتش سوزی در ساختمان های مسکونی یا تجاری را شنیده اید. جرقه ای که یک باره و در مدتی کوتاه می تواند کل ساختمان را درگیر آتش کرده و به ساکنین یک ساختمان و اموالشان آسیب های جبران ناپذیری وارد کند.

تصور کنید در ساختمان محل کار یا خانه تان یک سنسور اعلام حریق هوشمند نصب شده باشد که به هنگام تشخیص شروع آتش سوزی تمام اهالی را آگاه می سازد. قطعاً به این واسطه افراد حاضر در ساختمان به سرعت آتش نشانی را در جریان می گذارند و خسارات جانی و مالی به حداقل خواهد رسید.

در چنین موقعیت هایی ضرب المثل معروفی که می گوید “کار یک بار می شود” مصداق بارزی دارد! بنابراین می توان گفت استفاده از سنسور های هوشمند اعلام حریق به هیچ مکانی محدود نمی گردد و به کار گیری آن برای هر نوع ساختمانی پیشنهاد می شود.

گارانتی و خدمات

برندها

در حال حاضر برند های زیادی در جهان در حال توسعه تکنولوژی خود برای ساخت این نوع سنسور ها هستند. شرکت هایی همچون سنس، آریاک، آپولو، زتا و… از جمله برند هایی هستند که محصولاتشان توسط سازمان آتش نشانی تهران تأیید شده و مورد آزمایش قرار گرفته اند.

مکانیسم سنسور های اعلام حریق به گونه ای است که با تشخیص غلظت های مشخصی از گاز های ناشی از آتش سوزی، یا به صورت مستقل اعلام هشدار می کنند یا سیگنال خود را به آژیر هایی ویژه منتقل می کنند تا اهالی از آتش سوزی مطلع گردند.

این سنسور ها دارای انواع مختلفی هستند که از جمله آن ها می توان به دتکتور های حرارتی، دتکتور های دودی و دتکتور های ترکیبی حرارتی-دودی اشاره کرد. همانطور که مشخص است، هرکدام از این سنسور های به تغییر فاکتور هایی همچون دما و میزان دود موجود در هوا حساس می باشند و در صورت تجاوز مقدار این فاکتور ها از حد استاندارد، آژیر خود را به صدا در می آورند.

سنسور اعلام حریق

کلید و پریز های هوشمند

آخرین ابزار هوشمند سازی که در این مطلب قصد بررسی آن را داریم، کلید و پریز های هوشمند هستند. کلید های هوشمند با توجه کارایی شان در حوزه های مختلفی مورد استفاده قرار می گیرند.

برخی از کلید های هوشمند جهت کنترل سیستم روشنایی یک ساختمان طراحی شده اند، برخی توانایی های دیگری مثل کنترل از راه دور لوازم گرمایشی و سرمایشی را نیز دارند و برخی دیگر از پس همه کار بر می آیند!

برای مثال کمپانی اشنایدر کلید های هوشمند متنوعی را روانه بازار کرده است که اغلب آن ها قادرند کنترل سیستم روشنایی خانه، وضعیت پرده، دستگاه های ویدیو پروژکتور و… را تنها با یک ریموت به دست شما بسپارند.

در طرف دیگر شرکت ایمن تصویر ردکا موفق شده جدیدترین نسل از کلید های هوشمند را به بازار کشورمان ارائه کند که توسط گوشی موبایل و از طریق سیستم عامل های اندروید و iOS قابل کنترل باشند و به این ترتیب مصرف برق شما را کاهش دهند.

کلید هوشمند

پریز هوشمند

به غیر از این نوع کلیدها، پریز های هوشمند نیز ابزاری جادویی اند که همه چیز را در خانه عادی شما به نوع هوشمند آن تبدیل می کند! بله، درست می خوانید؛ برای راحتی کارهایتان دیگر احتیاجی به تهیه گران قیمت ترین لوازم خانگی هوشمند نخواهید داشت.

پریز های هوشمند قادرند هر وسیله ای که به آن ها متصل است را به یک دستگاه هوشمند بدل کنند که کنترل آن در هر لحظه و مکانی در اختیار شما باشد. تصور کنید پنکه، تلویزیون یا مایکروفر خانه خود را به یکی از این پریز ها متصل کرده اید. اما صبح به هنگام ترک خانه به مقصد محل کارتان فراموش می کنید این وسایل برقی را خاموش کنید و با گذشت هر ساعت قبض برقتان سنگین و سنگین تر می شود.

اما در محل کارتان به یک باره به یاد می آورید که این لوازم برقی را خاموش نکرده اید و با یک کلید ساده در گوشی موبایلتان آن ها را خاموش می کنید. ساده به نظر می آید؛ این طور نیست؟ تجربه استفاده از پریز های هوشمند قطعاً سادگی و لذت فعالیت های کوچک و بزرگ روزمره را به شما نشان خواهد داد.

دنیای لوازمی که به سادگی می توانند خانه شما را هوشمند سازی کنند، به این جا ختم نمی شود. تکنولوژی هر روز رو به جلو حرکت می کند و هر بار راه های ساده تری را برای ما فراهم می کند تا کمتر درگیر مشغله های زندگی مان باشیم.
از اینکه تا انتهای این مطلب با آلرت ایران همراه بودید بسیار متشکریم.

پرطرفدارترین دوربین های مداربسته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.