دوربین مناسب برای محیط انبار

امروزه برای تامین امنیت بسیاری از کسب و کارها از دوربین مداربسته استفاده می‌شود. اهمیت داشتن دوربین با توجه به گسترش و وسعت آن کار، متفاوت است. برخی از مشاغل دارایی‌های خود را درون انبار یا سوله نگه می‌دارند از این رو بهتر است مدام آنجا را تحت نظر داشته و از خطرات احتمالی پیشگیری کنند. همانطور که گفته شد انبار مرکز اجناس کسب و کار‌های مختلف است و کنترل ورودی و خروجی اجناس ضروری است. از سوی دیگر با داشتن چنین امکاناتی می‌توان کیفیت کار کارمندان را بررسی کرد و بهبود بخشید. البته تنها داشتن دوربین امنیتی کافی نیست، برای امنیت بیشتر می‌توان از سیستم‌های هشدار دهنده حریق و دزدگیر بهره برد.

 

 

دوربین مداربسته‌ای که در انبار نصب می‌شود بهتر است از برخی از قابلیت‌ها برخوردار باشد. برخی از این قابلیت‌ها به شرح زیر است.

کنترل دوربین از راه دور: انبارها و سوله‌ ها محل نگهداری دارایی یا همان اجناس صاحبان کسب و کار هستند. همانطور که هنگام کار کردن باید انبار را تحت نظر داشت؛ کنترل انبار در نبود افراد نیز حائز اهمیت است. با استفاده از ‌تکنولوژی جدید می‌توان تصاویر دوربین را روی تلفن همراه دریافت کرد.

داشتن تصویری با رزولوشن بالا: هنگامی صحبت از بررسی فیلمِ دوربین‌ها می‌شود؛ هر چه رزولوشن و کیفیت بهتری داشته باشد، جزئیات با دقت بیشتری قابل مشاهده است. دوربینی با کیفیت ۸ مگاپیکسل می‌تواند برای اینکار مناسب باشد.

قابلیت IR یا دید در شب: حتی اگر در کنار داشتن دوربین مداربسته، نیروی انسانی برای کنترل انبار استخدام شود، توانایی دیدن چهره در شب را به طور کامل ندارد. با دارا بودن قابلیت IR می‌توان تا فاصله معینی را به وضوح تحت نظر داشت.

ضد ضربه و ضد انفجار بودن: از دیگر ویژگی‌های مهم می‌توان به ضد ضربه یا ضد سرقت بودن دوربین اشاره کرد. در صورت سرقت یا هر گونه حادثه با چنین قابلیتی، دوربین تصویرها را ضبط کرده و برای صاحب کسب و کار ارسال می‌کند. دوربین‌های ضد ضربه از IK بالایی برخوردار بوده و در هر شرایطی تصویرها را ثبت می‌کند. در صورتی که دوربین ضد انفجار باشد در صورت وقوع آتش سوزی نیز تصویرها را ضبط می‌کند‌.

دیگر امکانات هوشمند: انبارها و سوله‌ها اغلب مکان‌های پر رفت و آمدی هستند. اگر دوربین مجهز به تشخیص چهره و حرکت باشد، هر گونه حرکت مشکوکی یا تشخیص چهره فرد خاطی امکان پذیر است. از دیگر ویژگی‌های هوشمند می‌توان به تشخیص نفوذ، عبور از خط و شمارش افراد اشاره کرد.

زاویه دید مناسب: دوربین سوله‌ها باید زاویه دید متفاوتی را برای کنترل بهتر در بر گیرد.

هدف نصب دوربین مداربسته در انبار

  • پیشگیری از وقوع جرم و یا مطلع شدن در اسرع وقت: اگر دوربین در جای درستی نصب شود براحتی می‌توان اقدامات پیشگیرانه را انجام داد.
  • محافظت از دارایی و اجناس انبار: از آنجایی که اجناس به صورت بسته بندی شده هستند، سرقت کار چندان دشواری نیست. به کمک دوربین‌های امنیتی می‌توان احتمال سرقت را کاهش داد.
  • پیشگیری از حوادث جانبی
  • استفاده از فیلم‌ها به عنوان مدرک: در صورت وقوع هر گونه جرم، برای پیدا کردن فرد خاطی می‌توان از فیلم‌های ضبط شده به عنوان مدرک استفاده کرد.

انبار دوربین مداربسته

 

آیا دوربین پانورامیک برای انبار مناسب است؟

استفاده از این نوع دوربین مداربسته مزایا و معایب خود را به همراه دارد. از قابلیت‌های این دوربین این است که نه تنها محدوده وسیعی را پوشش می‌دهد، بلکه قفسه‌ها و کف انبار نیز مشخص است. قابلیتی که این دوربین را برای اینکار نامناسب می‌کند، فاصله زیاد دوربین تا اجناس داخل سوله یا انبار می‌باشد. در چنین شرایطی لباس و قد شخص قابل تشخیص نمی‌باشد. چنین شرایطی(عدم تشخیص) در شب هنگام خاموش شدن چراغ‌ها، تشدید می‌شود. برای ثبت جزئیات بیشتر می‌توان در کنار این دوربین، نوع دیگری از دوربین مداربسته برای ثبت جزئیات نصب کرد.

 

استفاده از دوربین تحت شبکه در انبارها

دوربین‌های تحت شبکه نیز برای نصب در انبار و سوله‌ها مناسب هستند. دوربین‌های تحت شبکه اصولا در مکان‌هایی مورد استفاده قرار می‌گیرند که کیفیت مد نظر باشد. دوربین‌های تحت شبکه تصویرها را با جزئیات ثبت می‌کنند.  یکی دیگر از مزیت‌های این نسل دوربین، امکان مشاهده فیلم‌ها در کامپیوتر و تلفن همراه است. در ضمن انتشار در شبکه و تماشای آنلاین تصویرها نیز امکان پذیر است.

نکات مهم هنگام نصب دوربین مداربسته

  • کمک گرفتن از متخصص: برای نصب دوربین مداربسته و انتخاب مدل مناسب بهتر است با متخصص اینکار مشورت کرد. دوربین مداربسته تنوع بالایی دارد و فرد غیر متخصص از قابلیت‌های همه آن‌ها آگاهی ندارد. از سوی دیگر محل نصب دوربین و چگونگی نصب حائز اهمیت است، چرا که داشتن زاویه دید مناسب الزامی است.
  • داشتن برچسب دوربین مداربسته در محل: هر محلی که مجهز به دوربین مداربسته است، باید برچسب مخصوص دوربین‌های امنیتی نصب شود. نصب این برچسب دو هدف دارد. افراد از وجود دوربین آگاه شده و در کاهش جرم تاثیر دارد؛ و از سوی دیگر حریم شخصی افراد حفظ می‌شود.

کلام آخر

دوربین‌های مداربسته، از بسیاری از جرایم پیشگیری کرده و امنیت محل را تضمین می‌کند. با توجه به تنوع دوربین‌های امنیتی، انتخاب دوربین‌ مناسب الزامی است. اگر یک دوربین پاسخگوی نیاز صاحبان کسب و کار نباشد می‌توان از دو مدل در کنار هم استفاده کرد. نصب دوربین در انبار برای امنیت مال، اجناس، نظارت بر عبور و مرور و کیفیت کار پیشنهاد خوبی است. البته باید با کمک متخصص، دوربین امنیتی در زاویه و محل مناسب قرار گیرد. برخی قابلیت‌ها نظیر دید در شب، رزولوشن بالا، ضد ضربه و انفجار بودن و قابلیت‌های هوشمند برای تحلیل و بررسی، برقراری امنیت را دو چندان می‌کند.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *