دوربین پلاک خوان

دوربین مداربسته پلاک خوان

واضح است که دوربین های مدار بسته با دوربین های عکاسی تفاوت های زیادی دارند و به همین دلیل نیز مقایسه کیفیت تصویر آن ها با دوربین های حرفه ای کاملاً بی مورد است. یکی از کاربرد های دوربین مدار بسته در موارد نظارتی است و به همین دلیل نیز جزئیات کوچک و کیفیت بالای تصویر در برخی از موارد به کار ما نمی آید.

برای مثال اگر دوربین مدار بسته را برای فضای داخلی خانه و جهت کنترل کودکان خود و یا پرستار بچه و مستخدم خانه تهیه کرده اید، احتمالاً جزئیات ریز تصویر برایتان چندان مهم نخواهد بود. البته در صورتی که دوربین مدار بسته را به منظور تأمین امنیت و زیر نظر داشتن محیط اطراف ساختمان مورد استفاده قرار می دهید، بحث کیفیت تصویر و قابلیت هایی چون تشخیص چهره بسیار مهم خواهند بود.

دوربین مدار بسته پلاک خوان خودرو

دوربین مدار بسته پلاک خوان از جمله دوربین هایی است که کاربر با تهیه آن انتظار دارد از بهترین کیفیت تصویر و همچنین بالاترین تکنولوژی و دقیق ترین سنسور ها بهره مند گردد. این دوربین ها اغلب اوقات در پارکینگ ها، جلوی درب خروجی ساختمان ها و خیابان ها و اتوبان ها نصب می گردند و انواع پیشرفته تر آن ها نیز توسط نیروی پلیس راهنمایی و رانندگی مورد استفاده قرار می گیرد.

اگر کنجکاوید تا با دوربین مدار بسته پلاک خوان، کاربرد ها و همچنین مهم ترین ویژگی های آن بیشتر آشنا شوید، پیشنهاد می کنیم تا انتهای این مطلب با الرت ایران همراهی کنید.

دوربین مدار بسته پلاک خوان چیست؟

دوربین مداربسته پلاک خوان

به طور کلی باید گفت دوربین های مدار بسته پلاک خوان به دو دسته تقسیم می گردند. نوع اول دسته ای از دوربین ها هستند که به تکنولوژی ویژه خواندن پلاک ANPR که مخفف عبارت Automatic Number Plate Recognition است مجهز شده اند. دوربین های مجهز به این تکنولوژی با استفاده از پرتوی مادون قرمز به صورت شبانه روزی قادرند تا به طور خودکار از پلاک خودروهای ثابت و یا حتی متحرک تصویر برداری کنند.

تشخیص پلاک ماشین به صورت اتوماتیک

این دوربین ها به صورت اتوماتیک پلاک خودرو را تشخیص داده و قادرند تا کاراکترهای موجود در پلاک را به صورت مجزا از یکدیگر تفکیک کرده و شناسایی کنند. این دسته از دوربین های پلاک خوان که پیشرفته تر از نوع دوم اند، از نظر اقتصادی گرانتر هستند و معمولاً نیروی پلیس آن ها را به کار می گیرد.

به این صورت که با نصب این دوربین ها در خیابان و اتوبان ها، پلیس می تواند پلاک خودرو هایی را که اجازه عبور ندارند و حتی تصویر شخص راننده را نیز ثبت کند.

 

دوربین‌هایی با قابلیت تشخیص پلاک

نوع دیگر دوربین های پلاک خوان، آن دسته از دوربین هایی هستند که از قابلیت ثبت و تشخیص خودکار پلاک ماشین ها بی بهره اند؛ اما با این وجود کیفیت تصویر بسیار بالاتری نسبت به دوربین های عادی دارند. این دوربین ها قیمت بسیار مناسب تری دارند و در عین حال پلاک خودرو ها در تصاویر ثبت شده همچنان قابل رؤیت می باشد.

این دوربین ها به غیر از کیفیت تصویر بالا، قابلیت دید در شب بالاتری نیز دارند و به دلیل مقرون به صرفه بودنشان استفاده از آن ها رایج تر است. تعداد دوربین های پلاک خوان مجهز به تکنولوژی ANPR چندان زیاد نیست و این در حالی است که دوربین های پلاک خوان که از این تکنولوژی پشتیبانی نمی کنند، بخش قابل توجهی از بازار را به خود اختصاص داده اند.

کاربرد و مزایای دوربین مدار بسته پلاک خوان

دوربین مداربسته پلاک خوان

تا به اینجا تا حدودی با کاربرد های دوربین مدار بسته پلاک خوان آشنا شده اید؛ اما در اینجا قصد داریم کاربرد ها و مزایای بیشتری از این نوع دوربین ها را برایتان شرح دهیم.

اغلب اوقات دوربین های مدار بسته پلاک خوان را در پارکینگ ها، جلوی درب خروجی ساختمان های مسکونی یا تجاری و اداری و همچنین در حاشیه خیابان ها و اتوبان ها نصب می کنند. پلیس راهنمایی و رانندگی از دوربین های حرفه ای و پیشرفته پلاک خوان به منظور اعمال جریمه، اجرای اهداف قانونی و همچنین ثبت عوارض الکترونیکی نیز استفاده می کند.

نصب دوربین مداربسته

محل قرارگیری دوربین ها

البته دوربین های پلاک خوان برای کاربر های عادی نیز کاربرد ها و مزایای زیادی را به همراه دارد. برای مثال تصور کنید صبح بیدار می شوید و پیش از حرکت به سمت محل کار خود با صحنه ناخوشایندی چون بدنه غر شده خودروتان رو به رو می شوید که شب گذشته آن را جلوی درب خانه پارک کرده بودید. قطعاً چنین موقعیتی برای بسیاری از شما آشنا است!

در صورتی که فضای خارجی ساختمان خود را به یک دوربین مدار بسته پلاک خوان تجهیز کرده باشید، به راحتی می توانید تصاویر ثبت شده مربوط به شب گذشته را بررسی کنید. با بررسی این تصاویر خواهید فهمید غر شدن درب خودروتان به چه سبب بوده و چه خودرویی و با چه پلاکی به ماشین شما آسیب زده و صحنه را به سادگی ترک کرده است.

در این روزها که به دلیل شرایط اقتصادی موجود، بسیاری از افراد از به عهده گرفتن تقصیرات خود به هنگام تصادفات شانه خالی می کنند، دوربین های پلاک خوان به کمک فرد شاکی می آیند.

مهمترین ویژگی های یک دوربین پلاک خوان کدام اند؟

همانطور که گفته شد، همه دوربین های پلاک خوان از تکنولوژی ANPR پشتیبانی نمی کنند؛ اما با این وجود برخی از ویژگی ها و قابلیت های فنی آن ها نسبت به دوربین های عادی پیشرفته تر می باشد. در این قسمت قصد داریم شما را با ویژگی ها و مشخصه های یک دوربین پلاک خوان کارآمد آشنا کنیم.

کیفیت تصویر

دوربین مداربسته پلاک خوان

کیفیت تصویر در دوربین های پلاک خوان یک فاکتور بسیار مهم و تأثیر گذار به حساب می آید. کیفیت تصویر در دوربین های امنیتی معمولاً با عبارات HD، Full HD و یا به صورت مگاپیکسیلی بیان می شود.

دوربین هایی که تکنولوژی تصویر HD در آن ها استفاده شده است در حقیقت دارای رزولوشن تصویری برابر 720p بوده که تقریباً معادل 1 مگاپیکسل می باشد. این میزان کیفیت تصویر گرچه در برخی موارد نظارتی کافی بوده و مورد قبول واقع می شود، اما برای ثبت جزئیات کوچکی چون کاراکتر های موجود در پلاک خودرو ها به هیچ عنوان کافی نیست.

دوربین هایی که به تکنولوژی Full HD مجهز اند، نوع پیشرفته تری از دوربین های HD هستند و کیفیت تصویر ارائه شده در آن ها به صورت قابل توجهی مناسب است. رزولوشن تصویر در این دوربین ها برابر 1080*1920 پیکسل بوده که معادل 2 مگاپیکسل می باشد.

دوربین های فول اچ دی 

از آنجایی که کیفیت تصویر در دوربین های FHD بالاتر است، استفاده از آن ها برای ثبت جزئیاتی چون پلاک ماشین و تشخیص چهره افراد پیشنهاد می گردد.

در دوربین هایی که کیفیت تصویر آن ها از ابتدا به صورت مگاپیکسلی بیان می شود، باید عدد مگاپیکسل را مبنا قرار داد. به این صورت که هر چه قدر این عدد بالاتر باشد، تراکم و تعداد پیکسل های تشکیل دهنده تصویر نیز بیشتر خواهد بود و این ترتیب وضوح تصویر نیز بالاتر می رود.

دید در شب

دید در شب نیز عامل مهم دیگری است که کمک می کند خوانش اعداد و حروف در طول تاریکی شب ممکن باشد. در حال حاضر به جرئت می توان گفت تمام دوربین های مدار بسته از امکان دید در شب پشتیبانی می کنند. البته مجهز بودن به این قابلیت به تنهایی کافی نبوده و عاملی تعیین کننده به حساب نمی آید.

فاکتوری که دوربین های امنیتی را در این زمینه از یکدیگر متمایز می سازد، برد مسافتی است که یک دوربین قادر است تا همچنان دقت تشخیص خود را در تاریکی شب حفظ نماید. معمولاً دوربین هایی برای تشخیص پلاک مناسب اند که دید در شب آن ها 40 متر یا بیشتر باشد.

قابلیت تشخیص چهره

به غیر از امکان تشخیص پلاک، قابلیت تشیخص چهره نیز در بسیاری از موارد مفید واقع می شود. برای مثال اگر قصد دارید تا تصادفی که در غیاب شما رخ داده را به پلیس گزارش داده و پلاک فرد متخلف را اعلام کنید، با در دسترس داشتن تصویری از چهره او می توانید هویتش را با مالک پلاکی که ثبت شده است تطابق دهید.

امکان زوم

قابلیت زوم، امکان دیگری ای است که اغلب اوقات برای ثبت پلاک و تشخیص دقیق اعداد و حروف موجود در پلاک به کار می آید. گرچه این قابلیت در دوربین های HD برای خوانش پلاک کمک چندانی نمی کند؛ اما هر چه کیفیت تصویر یک دوربین بالاتر باشد، قطعاً در حالت زوم نیز جزئیات بهتر و دقیق تری را در اختیار کاربر قرار می دهد.

بررسی برخی از دوربین های پلاک خوان موجود در بازار

در ادامه برخی از دوربین های مدار بسته ای را معرفی خواهیم کرد که به علت کیفیت تصویر بالا و قابلیت های فنی خود، گزینه مناسبی برای خوانش پلاک خودرو ها به حساب می آیند.

دوربین بالت آی تی آر مدل ITR-R47VF

کیفیت تصویر این دوربین برابر 4 مگاپیکسل بوده و دید در شب آن نیز که از نوع پرتاب نور مادون قرمز است تا مسافت 40 متری را تحت پوشش خود قرار می دهد. از آن جایی که فریم ریت این دوربین 25 فریم بر ثانیه گزارش شده است، کاربر با توقف تصویر ثبت شده از یک ماشین در حال حرکت نیز همچنان جزئیات را به خوبی دریافت نماید.

دوربین بالت آی تی آر مدل ITR -R207FN

این مدل از دوربین های برند آی تی آر نیز که البته مشخصات کامل آن در همین وب سایت قابل مشاهده است، دارای کیفیت تصویر فول اچ دی و برابر 2 مگاپیکسل می باشد. این دوربین آنالوگ همانند مدل قبلی که بررسی شد دارای دید در شب 40 متری بوده و البته بسیار مقرون به صرفه است.

دوربین بالت آی تی آر مدل ITR-IPSR855-WLF

مدل ITR-IPSR855-WLF یکی دیگر از دوربین های ساخت برند آی تی آر بوده که کیفیت تصویر 8 مگاپیکسلی برای آن در نظر گرفته شده است. این دوربین از کارت حافظه خارجی پشتیبانی کرده و به تکنولوژی حرفه ای تشخیص چهره نیز مجهز می باشد.

از آن جایی که این مدل از دوربین های ITR از نوع IP یا همان تحت شبکه است، دارای امنیت بیشتری بوده و از قابلیت پردازش هوشمند تصاویر نیز بهره می برد.

در این مطلب سعی داشتیم تا شما را با دوربین مدار بسته پلاک خوان، کاربرد ها و مزایایش و همچنین مهم ترین ویژگی های متمایز کننده آن از سایر دوربین های نظارتی آشنا کنیم. از اینکه تا انتهای مطلب با آلرت ایران همراهی کردید بسیار سپاسگزاریم.

تعمیر دوربین مداربسته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.