رزولوشن چیست؟

نحوه انتخاب وضوح تصویر مناسب

نصب و راه اندازی سیستم های حفاظتی و دوربین مداربسته از گذشته های دور همواره به دلیل برقراری امنیت و مراقبت از اماکن انجام می گردیده است. سیستم های امنیتی و از جمله آنها دوربین های مداربسته سالهاست که بدین منظور مورد استفاده قرار می گیرند و همانند دیگر محصولات الکترونیکی مدام در حال پیشرفت هستند. تلویزیون ها و دوربین های قدیمی را یادتان هست که با آنچه امروز در اختیار ماست چقدر تفاوت داشتند و اکنون که به آنها می نگریم در می یابیم که چقدر بی کیفیت هستند و گاهی از خودمان می پرسیم که ما چقدر تصاویر را بی کیفیت میدیدیم و الان چقدر تکنولوژی(رزولوشن) پیشرفت نموده است.

خرید دوربین مداربسته

دوربین های مداربسته نیز از این قاعده مستثنی نیستند و با گذر زمان تصاویر خروجی از آنها با کیفیت و با کیفیت تر شده اند. یکی از مهم ترین مواردی که بین تصاویر دوربین های قدیمی و دوربین های جدید تفاوت ایجاد می کند، وضوح تصاویر است. در ادامه مطلب ” نحوه انتخاب وضوح تصویر مناسب ” قصد داریم بیشتر درباره این موارد با شما صحبت کنیم و اطلاعات مفیدی را در اختیار شما قرار دهیم. با ما همراه باشید.

رزولوشن چیست و چه تعریفی دارد؟

افرادی که به هر نحوی با تصاویر سر و کار دارند کم و بیش با واژه رزولوشن آشنایی دارند. رزولوشن در واقع به معنای وضوح تصویر است و به عنوان یک شاخص برای تعیین کیفیت یک تصویر به کار می رود.

رزولوشن چیست

انواع رزولوشن یا تفکیک پذیری در دوربین مداربسته

یکی از مهم ترین سوالات و دغدغه هایی که عموما از سمت مشتریان دوربین های مداربسته مطرح می شود این است که دوربین مورد نظرشان چه کیفیت و رزولوشن تصویری دارد. به طور طبیعی هر مشتری علاقمند است بداند که وضوح تصویر دوربینی که قصد خریدش را دارد چگونه است و آیا پاسخگوی نیازهای او هست یا خیر. رزولوشن در دوربین ها در ابعاد پیکسلی افقی و عمودی مورد اندازه گیری قرار می گیرد و به طور معمول به قابلیت های دوربین و دستگاه ضبط تصاویری که تهیه می کنید بستگی دارد.

رزولوشن به عقیده بسیاری کوچکترین جزئیاتی است که می تواند در یک تصویر دیده شود. اما نکته مهم اینجاست که وضوح تصویر یا رزولوشن در سیستم های دوربین مداربسته در دو مورد قابل تعریف است که این دو مورد به شرح زیر هستند:

  • رزولوشن دوربین مداربسته
  • رزولوشن ضبط یا دستگاه ضبط

این موضوع بدین معناست که اگر تصاویر خود را با یک دوربین 6 مگاپیکسلی ثبت می کنید و در سیستم ضبط تصاویر خود از دستگاهی استفاده می کنید که حداکثر تا رزولوشن 3 مگاپیکسل را پشتیبانی می کند، در نهایت تصاویر ضبط شده نهایی شما با رزولوشن 3 مگاپیکسل خواهد بود که این موضوع از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است. با ما همراه باشید تا بیشتر درباره رزولوشن های تصاویر با شما صحبت کنیم:

رزولوشن های تصاویر

رزولوشن

رزولوشن VGA:

در VGA به طور کلی در میان استانداردهای رزولوشن جایی ندارد اما اگر بخواهیم درباره عرف صحبت کنیم، VGA در بحث رزولوشن در سیستم های دوربین مداربسته کاربرد دارد. رزولوشن VGA عموما بیانگر عددهای 640 در  480 است و مرتبط با دوربین های شبکه با کیفیت پایین تصاویر است. این کیفیت تصاویر حتی از دوربین های 700 تی وی لاینی نیز پایین تر است.

رزولوشن H960 یا WD1

این رزولوشن یک استاندارد جدیدتر برای کیفیت تصاویر دوربین های مداربسته است. WD1 به عبارتی بالاترین رزولوشن تصویر در دوربین های مداربسته آنالوگ است. اگر به کیفیت ضبط بالاتری از  WD1 نیاز دارید توصیه این است از سیستم های دوربین مداربسته تحت شبکه یا دیجیتال استفاده نمائید.

رزولوشن 1 مگاپیکسل یا 720p

در دنیای تصاویر یک عبارت وجود دارد که به گوش همه ما نیز خورده است. HD یا  High Definition به معنای کیفیت بالا در وضوح تصاویر است. رزولوشن 1280 در 720 پیکسل را HD یا 720 می نامند. این رزولوشن تقریبا برابر با یک مگاپیکسل است. رزولوشن یک مگاپیکسل پایین ترین رزولوشنی است که امکان وجودش در یک دوربین مداربسته تحت شبکه IP وجود دارد. (رزولوشن یک مگاپیکسل : 720 در 1280)

رزولوشن 2 مگاپیکسل یا 1080p

هر دوربینی که رزولوشنش بیش از 1 میلیون پیکسل باشد، یک دوربین 2 مگاپیکسل محسوب می شود. حتما درباره عبارت FULL HD شنیده اید. همین طور فول اچ دی یا p1080 بیانگر عدد 1920 در 1080 پیکسل است و از نظر مگاپیکسلی نیز معادل 2 مگاپیکسل می باشد.  (رزولوشن دو مگاپیکسل: 1080 در 1920(

رزولوشن 3 مگاپیکسل

در 3 مگاپیکسل برابر با 2048 در 1536 است. دوربین هایی با رزولوشن 3 مگاپیکسل می توانند تصاویر با کیفیت بسیار مناسب را ارائه دهند. همچنین در زوم های بالا امکان مشاهده تصاویر با کیفیت مناسب میسر است. (2048 در 1536 برابر با 3 مگاپیکسل است)

رزولوشن 5 مگاپیکسل

در 5 مگاپیکسل برابر با 2536 در 1920 پیکسل است. دوربین هایی با رزولوشن 5 مگاپیکسل می توانند تصاویر با کیفیت بسیار بالایی را به نمایش بگذارند. همانطور که می دانید زمانی که رزولوشن تصویر افزایش می یابد، دوربین به زمان بیشتری برای تجزیه و تحلیل نیاز دارد. به همین دلیل اگر قدرت پردازش دوربین مداربسته پایین باشد، دوربین با افزایش رزولوشن مجبور است تعداد فریم ها را کاهش دهد تا بتواند خروجی قابل قبولی داشته باشد. اقزایش قدرت پردازشی دوربین مداربسته منجر به افزایش قیمت دوربین مداربسته می شود. ( 2536 در 1920 برابر با 5 مگاپیکسل است)

رزولوشن 8 مگاپیکسل یا 4k

در 4k برابر با 3840 در 2160 پیکسل است. اخیرا دوربین های مداربسته با این کیفیت نیز به بازار عرضه شده اند و خروجی تصویری فوق العاده با کیفیت و در حد 8 مگاپیکسل ارائه می دهند. برای اینکه بتوان تصاویر 4k را بتوان مشاهده نمود هم خود دوربین مداربسته، هم دستگاه ضبط تصاویر و هم نمایشگرهای مورد استفاده باید 4k باشند. (3840 در 2160 برابر با 8 مگاپیکسل است)

امیدواریم تا به اینجای مطلب برای شما مفید واقع گردیده باشد. در ادامه قصد داریم درباره اینکه چه رزولوشنی برای سیستم مداربسته شما مناسب است صحبت کنیم. با ما همچنان همراه باشید.

رزولوشن مناسب برای سیستم دوربین مداربسته شما

یکی از مهم ترین موارد در خرید و انتخاب یک سیستم دوربین مداربسته، نیازهای یک کاربر است. بدین معنا که هر کاربر می بایست متناسب با نیازهای خود مبادرت به خرید دوربین مدار بسته کند تا هم خریدی صحیح داشته باشد و هم در هزینه ها صرفه جویی نموده باشد. رزولوشن تصویر یکی از مواردی است که می تواند یکی از المان های تعیین کننده در خرید دوربین مداربسته باشد.

هرچه تفکیک پذیری یا رزولوشن تصویر شما بالاتر باشد، کیفیت تصویر هم بهتر خواهد بود که این موضوع قطعا تبعات هزینه ای دارد چرا که همانطور که گفته شد هرچه کیفیت تصاویر ما بالاتر برود نیاز به قدرت پردازشی نیز بالا می رود و این موضوع هزینه بر خواهد بود. برای انتخاب صحیح توصیه این است که با توجه به کاربری دوربین، نیاز امنیتی، نظارتی و حفاظتی خود مبادرت به خرید دوربین مداربسته کنید. انتخاب میزان وضوح تصویر به مواردی بستگی دارد که در ادامه به این موارد خواهیم پرداخت:

وضوح تصاویر

دوربین در فضای بیرونی نصب شده باشد

اگر دوربین برای فضای بیرونی تعبیه شده باشد، بهترین انتخاب برای پوشش نمای اصلی بیرونی ساختمان، دوربین 3 مگاپیکسل می باشد. برای پوشش نمای فرعی نیز توصیه می شود از دوربین 2 مگاپیکسل استفاده کنید. در مجموع بهتر است برای پوشش فضاهای بیرونی از دوربین های کمتر از 2 مگاپیکسل استفاده نشود.

دوربین نصب شده در حیاط

جهت پوشش فضای حیاط توصیه می شود از دوربین حداقل 2 مگاپیکسل و حداکثر 4 مگاپیکسل استفاده شود.

دوربین نصب شده در پارکینگ های مسقف

در پارکینگ های مسقف اگر بخواهیم دید کلی داشته باشید، از دوربین حداقل 3 مگاپیکسلی استفاده کنید. اگر در پارکینگ قصد داشتید خودروهای پارک شده را پوشش دهید توصیه می شود از دوربین 2 مگاپیکسل استفاده کنید.

دوربین نصب شده در درب ورودی

مناسب ترین انتخاب برای این دوربین حداقل 2 مگاپیکسل با قابلیت WDR است.

دوربین نصب شده در فضاهای داخلی

برای اینکه فضای داخلی با نور ثابت را پوشش دهیم، توصیه این است از دوربین 2 مگاپیکسل استفاده شود. در صورتی که طول و عرض فضا زیاد شود می توان از دوربین های 3 و 4 مگاپیکسل استفاده نمود.

دوربین نصب شده در انبار

جهت پوشش انبار اگر تجهیزات درشت مد نظر است از دوربین های دو مگاپیکسل به بالا و اگر کالاهای ریزتر مد نظر است توصیه می شود از دوربین های 3 و 4 مگاپیکسل استفاده شود.

دوربین نصب شده در راهرو

بهترین گزینه دوربین 4 مگاپیکسل است

دوربین نصب شده در ورودی پارکینگ

بهترین گزینه دوربین 2 یا 3 مگاپیکسل است.

دوربین نصب شده در اتاق با نور زیاد

بسته به اندازه اتاق حداقل دوربین 2 مگاپیکسل و حداکثر 4 مگاپیکسل مناسب است.

امیدواریم مطالعه این مطلب برای شما مفید واقع گردیده باشد. اگر به این دست مطالب علاقمند هستید با دیگر مطالب آموزشی ما نیز همراه باشید.

درخواست اعطاء نمایندگی

 

1 thoughts on “رزولوشن چیست؟

  1. توی سایتتون بالاترین رزلوشن برای کدوم دوربین هست؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *