میدان دید دوربین مداربسته

میدان دید در دوربین های مدار بسته

میدان دید در دوربین مدار بسته معادل فارسی عبارت field of view است که در اختصار به آن FOV نیز  گفته می شود. این اصطلاح همچنین با نام زاویه دید نیز شناخته می شود. این اصطلاح در مفهوم به معنی ناحیه ای است که دوربین می تواند آن را تحت پوشش خود قرار دهد و این ویژگی عموما در برگه مشخصات هر دوربین مدار بسته ذکر می شود. واحد سنجش میدان دید در دوربین مدار بسته درجه است، در واقع شما می توانید میدان دید دوربین مدار بسته را به عنوان زاویه ای که بین دو لبه ی افقی تصویر ایجاد می شود در نظر بگیرید.

 

خرید دوربین مداربسته

 

شما با دانستن اینکه دوربین مدار بسته چه زاویه ای را پوشش می دهد، می توانید سیستم امنیتی خود را با کیفیت بالاتری تنظیم کنید. یک دوربین امنیتی بسته به رزولوشنی که دارد و هم چنین سنسور و لنز استفاده شده در آن، می تواند دید مفیدی در محدوده مابین 0 تا 70 پا به شما ارائه دهد. اما دوربین های امنیتی حرفه ای دیگری با وضوح بالا نیز وجود دارند که می تواند نواحی و مناطق دورتری را مورد رصد قرار دهند، چرا که میدان دید آن ها بین 0 تا 700 پا متغیر است. در ادامه این مطلب قصد داریم به بررسی میدان دید دوربین های مدار بسته و عوامل موثر بر آن بپردازیم. با ما در ادامه این مطلب همراه باشید.

 

برد دید قابل مشاهده با دوربین مدار بسته

برد دید دوربین مداربسته

در واقع شما با دانستن میدان دید دوربین های مدار بسته خود می توانید، خطرات احتمالی را که در محل مورد نظر خود ممکن است به وجود بیاید مدیریت کنید و از وجود نقاط کور جلوگیری کنید. نکته اولی که باید به آن توجه کنید این است که دوربین مدار بسته شما تا چه حدی می تواند شخص مظنون یا وسیله نقلیه را قبل از نزدیکی به دوربین شناسایی کند. قبل از خریداری دوربین باید حتما مطمئن شوید که دوربین شما می تواند چهره شخص و یا شماره پلاک خودرو مورد نظر را در مسافت مشخصی شناسایی و یا تشخیص دهد.

پس قبل از خریداری دوربین باید هدف خود را از خریدن دوربین و همچنین میزان وضوحی را که از آن انتظار دارید بدانید. مثلا اینکه آیا می خواهید دوربین شما شخصی را شناسایی کند یا اینکه منطقه ای را زیر نظر داشته باشد. در ضمن باید به این نکته توجه داشته باشید که دوربین شما در داخل خانه یا خارج خانه نصب می گردد، چرا که روشنایی، موانع موجود و آب و هوا می توانند تفاوت چشمگیری در دید دوربین ایجاد نمایند.

عوامل موثر در دید دوربین های مدار بسته

دید دوربین مداربسته

میدان دید:

میدان دید در دوربین های مدار بسته بسیار مهم است چرا که توصیف می کند کدام بخش را می توانید با استفاده از دوربین مداربسته خود ببینید و این موضوع به نوع لنز، دوربین و همچنین نحوه تنظیم آن بستگی دارد. در میدان دید وسیع تر بیشتر می توانید صحنه مورد نظر خود را ببینید اما جزئیات کمتری در دسترس شما خواهد بود زیرا اشیا کوچکتر و دور از دوربین به چشم می آیند. اگر می خواهید که میدان دیدی که مد نظر شماست را داشته باشید، باید دوربینی با فاصله کانونی مناسب خریداری کنید و یا اینکه دوربینی با لنز واریفوکال تهیه کنید. این لنز به شما این امکان را می دهد که با تنظیم پیچی که در دوربین تعبیه شده و یا به صورت دستی و حتی از راه دور، دید دوربین را کنترل کنید.

فاصله کانونی:

فاصله کانونی، فاصله بین مرکز یک لنز و یا آینه خمیده با نقطه تمرکز آن است. این مورد مهم ترین عاملی است که باید در نظر گرفته شود تا بتوان تعیین نمود که دوربین امنیتی شما تا چه حدی را می تواند مشاهده کند. نمای گسترده دوربین مداربسته به دلیل فاصله کانونی کوچکتر است، در واقع فاصله کانونی بزرگتر سبب می شود که میدان دید دوربین های مدار بسته، باریک تر شده و اشیا بزرگتر و نزدیکتر به دوربین به نظر برسند.

فاصله کانونی متغیر:

دوربین هایی با لنز واریفوکال فقط با چرخاندن یک پیچ و یا از راه دور می توانند برای میدان دید وسیع تر یا باریک تر تنظیم شوند.

وضوح رزولوشن:

نصب دوربین مدار بسته ای که می تواند مواردی را ببیند اما نمی تواند جزئیات را نشان دهد، تقریبا بی فایده است. بنابراین قبل از جایگذاری و نصب دوربین مدار بسته به خصوص در شب باید وضوح آن را مورد بررسی قرار دهید. اگر تعداد پیکسل ها را در حالت افقی با تعداد پیکسل ها در حالت عمودی ضرب کنید، تعداد کل پیکسل ها در تصویر بدست می آید. در کل با وضوح بیشتر می توانید جزئیات بیشتری را حتی اگر شخص یا جسم مورد نظر از شما دور باشند، مشاهده کنید.

فاصله لنز دوربین:

اگر جسم از دوربین دور باشد، دیدن آن با جزئیات کافی سخت تر است و این موضوعی بدیهی است که همه ما از آن اطلاع داریم. در واقع شما باید این نکته را در نظر بگیرید که فاصله شخص یا چیزی از دوربین امنیتی تا چه اندازه است و با توجه به این اطلاعات می توانید محاسبه کنید که دوربین شما در آن فاصله قادر به شناسایی شخص در آن فاصله هست یا خیر.

کیفیت دوربین:

اینکه دوربین مدار بسته ای که تهیه می کنید از چه برند و چه مدلی باشد در کیفیت و ماندگاری آن بسیار موثر است. ممکن است خرید یک دوربین امنیتی با کیفیت بسیار بالا در ابتدا هزینه بالایی داشته باشد اما باید این را هم در نظر بگیرید که هر چقدر کیفیت دوربین شما بالاتر باشد نیاز شما بهتر برآورده شده و ماندگاری دوربین شما بیشتر می شود که این نکته هزینه اولیه شما را تا حدودی جبران می کند.

محل قرار گیری دوربین:

مکانی که دوربین امنیتی خود را نصب می کنید عامل دیگری است که باید به آن توجه کافی داشته باشید. برای نصب دوربین مداربسته خود، به هرگونه مانعی که ممکن است بر دید شما تاثیر بگذارد توجه داشته باشید. برای مثال وجود درختان بزرگ، دیوارها و آجرها می تواند قدرت سیگنال دوربین مدار بسته شما را تضعیف کند که این مورد بر کیفیت تصاویر و فیلم های ضبط شده دوربین تاثیر مستقیم دارد. بنابراین برای دسترسی به حداکثر کارایی دوربین مدار بسته، مطمئن شوید که دوربین را در جایی نصب می کنید که هیچ مانعی در مسیر دید وجود نداشته باشد.

قابلیت دید در شب دوربین مدار بسته:

برخی دوربین های مدار بسته دارای قابلیت دید در شب هستند. از جمله عوامل تاثیر گذار بر دید دوربین های مدار بسته در شب می توان به رتبه بندی لوکس و نوع ال ای دی ها اشاره نمود. این موضوع کمی پیچیده و تخصصی است و نیازی به توضیح آن در این مقطع نمی باشد.

نحوه محاسبه میدان دید در دوربین مدار بسته

میدان دید دوربین مداربسته

به طور کلی دو عامل بر زاویه دید دوربین تاثیر می گذارد که این دو عامل عبارتند از فاصله کانونی لنز و اندازه سنسور دوربین مدار بسته. کلیدی ترین و مهم ترین فاکتور در محاسبه میدان دید در دوربین های مدار بسته، فاصله کانونی لنز دوبین می باشد. لنزی با فاصله کانونی بیشتر، ناحیه باریک تری از تصویر را نمایش می دهد. فاصله کانونی در دوربین ها، فاصله بین لنز و دوربین است بنابراین با در نظر گرفتن اندازه سنسور ثابت، هر چه فاصله کانونی بیشتر باشد زاویه دید باریک تر و هر چه این فاصله کمتر باشد زاویه دید گسترده تر می گردد.

انواع لنزها

  • لنز ثابت: لنز ثابت لنزی است که فاصله کانونی آن غیر قابل تغییر باشد. این بدان معناست که میدان دید این لنز به صورت دائمی تنظیم شده است و کاربر امکان تغییر آن را ندارد. اگر دوربینی با لنز ثابت خریداری می کنید باید حتما به میدان دید آن توجه کرده و اندازه و زاویه مناسب با کاربری خود را انتخاب کنید.
  • لنز متغیر: این نوع لنز این امکان را برای کاربر فراهم می کند که به صورت دستی و با استفاده از دکمه و یا پیچاندن یک پیچ اندازه لنز دوربین را تنظیم کند. این نوع دوربین ها به طور معمول گران تر هستند اما در مقابل انعطاف پذیری بیشتری در تنظیم اندازه تصویر برای کاربران مختلف دارند.

نحوه نظارت بر اماکن در مسافت دور

برای کنترل مکان ها از فاصله دور نیازمند به انجام اقداماتی هستید که این اقدامات عبارتند از:

  • از دوربین های مدار بسته با لنز واریفوکال استفاده نمائید چرا که این دوربین ها می توانند دید وسیع تری به شما ارائه بدهند. در ضمن این دوربین ها امکان زوم کردن برای مشاهده جزئیات را دارند بدون اینکه کیفیت تصویر کاهش پیدا کند.
  • از دوربین های مدار بسته با وضوح بالا استفاده کنید.
  • دوربین های مدار بسته را از برندهای معتبر انتخاب کنید. این امر سبب جلوگیری از مشکلات غیر ضروری در آینده می شود.
  • اطمینان حاصل کنید که دوربین شما قابلیت دید در شب داشته باشد.

در نتیجه اگر شما قصد خریداری دوربین مدار بسته برای پوشش فضاهای خود را دارید بهتر است ابتدا اطلاعاتی در رابطه با آن ها کسب کرده و سپس با توجه به نیاز و کاربری که از آن می خواهید و با کمک گرفتن از افراد متخصص، دوربین مورد نظر خود را تهیه کنید. نکته مهم دیگر این است که حتما سعی کنید از برندهای معتبر که از استانداردهای جهانی پیروی می کنند دوربین مورد نظر خود را تهیه کنید. اگر مطالعه این مطلب برای شما مفید بود، برای مطالعه سایر مطالب مشابه به وب سایت ما مراجعه فرمایید.

انتقال تصویر دوربین مداربسته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.