دوربین مداربسته پلاک خوان

از گذشته تا کنون یکی از مهم ترین نیاز های بشر، نیاز به امنیت و حفاظت از جان و اموال بوده است و از همان ابتدا، بشریت انواع تجهیزات و روش های مختلف را برای برطرف نمودن این نیاز ساخته است. یکی از این تجهیزات که در سال های اخیر بسیار مورد استفاده قرار می گیرد و تقریبا در هر مکانی دیده می شود، دوربین های مدار بسته هستند که در انواع مختلفی با توجه به کاربرد و نوع نیازی که برآورده می سازند ساخته می شوند.

دوربین های مدار بسته پلاک خوان نیز دسته ای از دوربین های مدار بسته هستند که برای ضبط و ثبت تصاویر پلاک خودرو ها مورد استفاده قرار می گیرند و کاربردشان در سالهای اخیر بسیار بیشتر نیز گردیده است. این دوربین ها پلاک خوانی را هم در شب و هم در روز به بهترین شکل انجام می دهند. در ادامه مطلب ” دوربین مدار بسته پلاک خوان ” به معرفی این نوع دوربین ها، نحوه ی عملکرد آن ها و ویژگی های آن ها می پردازیم. اگر شما از علاقمندان به این حوزه هستید در ادامه مطلب با ما همراه باشید.

دوربین مدار بسته پلاک خوان چیست؟

تکنولوژی LPR که مخفف License Plate Recognition Camera می باشد به معنی دوربین مدار بسته پلاک خوان است، این فناوری با تشخیص و شناسایی کاراکتر های نوری در عکس، توانایی شناسایی و خواندن پلاک های خودرو ها را دارد. در واقع این دوربین ها، دوربین های مدار بسته تخصصی هستند که دارای یک نرم افزار داخلی برای شناسایی و ضبط پلاک خودرو ها حتی در هنگام حرکت هستند.

تجهیز نمودن سیستم های ترافیکی توسط دوربین های تشخیص پلاک امکان تجزیه و تحلیل و ضبط پلاک وسایل نقلیه را در هر شرایطی اعم از آب و هوای بد، سرعت بالا و مشکلات مربوط به تداخل نور خودروها  میسر می سازد.

طراحی سیستم های نظارتی بر پایه عملکرد این نوع دوربین ها بسیار پیچیده تر و تخصصی تر از نصب دوربین های معمولی می باشد و تفاوت این دوربین ها با دوربین های معمولی در این است که دوربین های پلاک خوان می توانند حرکت خودروها از مسافت های دور حتی در سرعت های بالا و نور آزار دهنده خودروها را ضبط کنند.

پلیس در سراسر دنیا از دوربین های مدار بسته پلاک خوان برای اجرای اهداف قانونی متفاوتی مانند فهرست بندی حرکات ترافیک و … استفاده می کند. در این دوربین ها از نور مادون قرمز برای شناسایی استفاده می شود و این امر به این خاطر است که دوربین های مدار بسته پلاک خوان به صورت شبانه روزی کار کنند.

دوربین مداربسته پلاک خوان

نحوه ی عملکرد دوربین های مدار بسته 

الگوریتم تشخیص و شناسایی در دوربین های مدار بسته پلاک خوان از چندین مرحله تشکیل شده است که عبارتند از:

  • مکان یابی پلاک: در این مرحله پلاک در تصویر پیدا شده و جداسازی می شود.
  • جهت یابی و سایز بندی پلاک: در این مرحله عملیات تصحیح انحرافات زاویه ای پلاک و اندازه آن در ابعاد مورد نظر صورت می گیرد.
  • نرمالایز کردن: نرمالایز کردن یا همان نرمال کردن تصویر که در واقع همان کنترل و تنظیم روشنایی و کنتراست تصویر می باشد و در این مرحله انجام می شود.
  • تقسیم بندی کاراکترها: یک پلاک از چند حرف و شماره تشکیل شده است که در این مرحله کاراکترها مشخص می شوند و هر کدام جداسازی و تقسیم بندی می شوند.
  • شناسایی کاراکترها به صورت اپتیکی: در این مرحله سیستم دوربین از OCR استفاده می کند و این کار برای این است که کاراکترهای جداسازی شده را شناسایی کند و بعد از آن به صورت حروف آلفانومریک ذخیره می شوند.
  • تجزیه و تحلیل ژئومتریک: در این مرحله کاراکترها و موقعیت های ثبت شده بر اساس قوانین مخصوص هر کشور تحلیل می شوند.

میانگین گیری: در آخر سیستم کار این دوربین ها از چندین مقدار برای حصول از صحت پلاک شناسایی شده میانگین گیری می کند.

دوربین مداربسته پلاک خوان

تاریخچه دوربین های مدار بسته پلاک خوان

دوربین های مدار بسته پلاک خوان برای نخستین بار در سال 1976 در بخش توسعه علوم پلیس انگلستان اختراع شدند و با سیستم اولیه تولید شده تا سال 1979 کار می کردند تا اینکه در این دوربین ها به طور گسترده و صنعتی شروع به تولید شدند. در سال 1981 برای اولین بار یک خودروی سرقت شده با استفاده از این دوربین ها شناسایی شد و در سال 1990 این دوربین ها به علت مناسب شدن قیمت و پیشرفت های صورت گرفته، عمومیت یافتند.

 

نرم افزار دوربین های مدار بسته پلاک خوان

نرم افزار های پلاک خوانی، دارای مشخصات و ویژگی های متعددی هستند و این نرم افزار ها روی کامپیوتر های خانگی نیز قابل پیاده سازی و اجرا هستند. دوربین های پلاک خوان در ابتدا با تکنینک هایی نصویر را پردازش کرده و شماره پلاک خودرو را شناسایی و نرمالایز می کنند و بهبود می دهند سپس با استفاده از سیستم شناسایی کاراکتر اپتیکی، حروف آلفانومریک پلاک استخراج می شود.

از نظر امنیتی باید مراقب استفاده از چنین نرم افزار هایی و طبعات بعد از آن بود به خصوص برای استفاده در پروژه های دولتی و حساس، زیرا احتمال نفوذ به آن ها وجود دارد و این امر برای استفاده از نرم افزار های پلاک خوانی که جدید هستند و خیلی امنیت بالایی ندارند باید بیشتر مورد توجه باشد.

سخت افزار دوربین های مدار بسته پلاک خوان

سخت افزار دوربین های مدار بسته پلاک خوان نقش بسیار مهمی در عملکرد کلی سیستم پلاک خوانی دارد چرا که هر چه تصویر ضبط شده بهتر باشد، امکان تجزیه و تحلیل و خواندن شماره پلاک بیشتر و ساده تر می شود. البته گفتنی است نرم افزار های پلاک خوان توانایی پشتیبانی از دیگر دوربین های تحت شبکه را نیز دارند اما برای پلاک خوانی و عملیات ثبت تصویر باید از دوربین های مخصوص همین کار استفاده شود.

برای برطرف نمودن مشکل کم بودن کنتراست تصاویر ثبتی در بسیاری از کشور ها از پلاک خوان های رتروفلکتیو استفاده می شود که در ثبت تصاویر آن ها، میزان کنتراست خیلی بهتر و بیشتر خواهد بود و در بعضی مواقع هم با انتخاب کاراکترهای غیر انعکاسی میزان کنتراست تصویر را بهبود می دهند.

کاربرد دوربین های مدار بسته پلاک خوان

استفاده از دوربین های مدار بسته پلاک خوان در حال حاضر به طور گسترده ای، گسترش یافته است به گونه ای که در پروژه های شخصی و معمولی نیز استفاده می شود. عموما استفاده از این دوربین ها در مکان هایی که حساسیت بیشتری دارند به عنوان یک الزام مطرح می شود.

استفاده از این دوربین هاجهت کنترل ترافیک و استفاده توسط پلیس راهور در خیابان ها و جاده های شهری و بین شهری از جمله مهم ترین کاربرد های این دوربین ها می باشد. در ضمن خودروهایی به این دوربین ها مجهز شده اند و جهت ثبت تخلفات در ناوگان پلیس راهنمایی و رانندگی به کار گرفته شده اند.

از کاربرد های مهم دوربین های مدار بسته پلاک خوان می توان به استفاده از این دوربین ها در راستای برنامه های امنیتی کشور ها و حفظ امنیت ملی در تمامی فرودگاه ها، سفارتخانه ها، بنادر، ساختمان های نظامی، مراکز حمل و نقل و … اشاره نمود تا در صورت بروز هر گونه مشکلی بتوان مدیریت دقیق تری را انجام داد.

امروزه از این دوربین ها در مکان های مختلف و در اکثر پروژه ها استفاده می شود و به امری طبیعی و عادی تبدیل شده است، در ضمن این دوربین ها می توانند عملکرد هشداری داشته باشند و در هنگام ورود وسایل نقلیه غیر مجاز هشدار های لازم را بدهند. اگر مطالعه مطلب ” دوربین مدار بسته پلاک خوان ” برای شما مفید و قابل توجه بوده است و شما از علاقمندان به این حوزه هستید، برای مطالعه مطالب مشابه به وب سایت ما مراجعه فرمایید.

دوربین مداربسته پلاک خوان

محدودیت های دوربین های مدار بسته پلاک خوان

از جمله محدودیت ها و مشکلاتی که بر سر راه عملکرد دوربین های مدار بسته پلاک خوان وجود دارد می توان به وضوح تصویر یا رزولوشن پایین و تصاویر تار، روشنایی و کنتراست کم تصویر، اثر اشعه گاما و … اشاره کرد.

نرم افزار این دوربین ها باید به گونه ای باشد که با وجود این مشکلات و محدودیت ها عملکرد درستی داشته باشد. به طور معمول چون تصاویر از فاصله دور گرفته می شوند، پایین بودن وضوح تصاویر در اغلب موارد دیده می شود و البته پایین بودن کیفیت خود دوربین نیز می تواند در این امر دخالت داشته باشد. مشکل دیگری که وجود دارد تار بودن تصاویر است که به دلیل در حرکت بودن وسایل نقلیه این اتفاق رخ می دهد.

هنگامی که مقدار سایه خیلی زیاد باشد و یا اینکه انعکاس نور صورت پذیرد، کنتراست عکس کم خواهد شد و سبب ایجاد مشکل در خواندن پلاک می شود و به علاوه این موارد وجود مانع روی پلاک و یا وجود گرد و خاک و جسم خارجی مانع ثبت واضح شماره پلاک توسط دوربین های مدار بسته پلاک خوان می شود.

آموزش تنظیم مودم ADSL

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.