پچ پنل

پچ پنل چیست و چه کاربردی در شبکه دارد؟

تا به حال نگاهی به دفتر کار خود یا میز کامپیوترتان انداخته اید؟ احتمالاً میزکارتان با انبوهی از سیم های مختلف پر شده که هر بار می خواهید سیم به خصوصی را از میان بقیه بیابید باید ساعت ها به دنبالش بگردید. اینطور نیست؟

بسیاری از ما عادت کرده ایم که با میز کاری شلوغ و پر شده از این کابل ها همچنان به کارمان ادامه دهیم. اما مطمئن باشید روزی که یکی از کابل ها دچار مشکل شود و مجبور به جدا کردن آن از بین سایر کابل ها باشید، آرزو می کنید که ای کاش سیستم کامپیوتری منظم تری داشتید!

راه حل

راه حلی که از این سردرگمی ما به هنگام کار با انواع کابل جلوگیری می کند، استفاده از ابزاری است به نام پچ پنل. بسیاری از افراد این ابزار را به علت شباهت ظاهری اش با سوییچ که عضو دیگری از شبکه است اشتباه می گیرند.

در ادامه این مطلب می خواهیم شما را با کارایی این ابزار، اهمیت استفاده از آن و تفاوت هایش با سوییچ آشنا کنیم؛ تا انتها با آلرت ایران همراهی کنید تا پاسخ تمام سوال هایتان در خصوص پچ پنل را بیابید.

پچ پنل چیست و چه نقشی در شبکه دارد؟

احتمالاً اصلی ترین سوال شما این است که پچ پنل اصلاً چیست و چه کارایی در یک شبکه دارد؟ در پاسخ باید گفت پچ پنل در حقیقت ابزاری مستطیل شکل با تعدادی پورت بوده که کابل های ورودی و خروجی را مدیریت می کند.

به عبارت ساده تر، این وسیله پل ارتباطی میان کابل های شبکه و تجهیزات اکتیو شبکه مثل سوییچ، روتر، مودم و… می باشد که معمولاً آن را در رک که محفظه نگهداری تجهیزات شبکه است قرار می دهند.

به این ترتیب که از یک طرف پچ پنل، کابل های شبکه یا همان کابل های اترنت وارد می شوند و از طرف دیگر، پچ کورد خارج شده و سیگنال را به دستگاه های مقصد منتقل می کنند. بنابراین می توان گفت که این ابزار هیچ نقشی در فرآیند انتقال، سرعت و کیفیت اطلاعات ندارد و صرفاً باعث سادگی کار ما با شبکه می گردد.

پچ کورد چیست

انواع پچ پنل

شاید با توجه به تعریفی که در قسمت قبل از این ابزار شد، گمان کنید که پچ پنل تنها یک ابزار با تعدادی پورت است و نوع و مشخصات فنی آن در کارایی و کاربردش هیچ گونه تأثیری ندارد. در دنیای تجهیزات شبکه این وسیله به ظاهر ساده با توجه به در نظر گرفتن فاکتور های مختلفی به انواع متفاوتی تقسیم می شود.

فاکتور های مؤثر در دسته بندی این ابزار عبارت اند از:

  • استاندارد Cat
  • تعداد پورت
  • ماژولار بودن یا نبودن

در ادامه انواع پچ پنل را بر اساس هر کدام از این فاکتور های یاد شده بررسی خواهیم کرد.

طبق استاندارد Cat

همانطور که می دانید یکی از راه های طبقه بندی کابل های شبکه اترنت از طریق نام گذاری آن ها به شیوه استاندارد Cat می باشد. به طوری که هر چه قدر عددی که مقابل این عبارت قرار می گیرد بالاتر باشد، تکنولوژی مورد استفاده در کابل نیز پیشرفته تر خواهد بود.

یکی از روش های دسته بندی پچ پنل نیز بر اساس این استاندارد می باشد و البته برخی دیگر از تجهیزات شبکه نیز به همین شیوه شناسایی می شوند. آنچه که بدیهی است آن است که هر چه تجهیزات موجود در شبکه، استاندارد مشابه تری به یکدیگر داشته باشند، روند انتقال دیتا با کیفیت بهتری صورت می گیرد.

بنابراین در صورتی که از کابل های شبکه مدل Cat7 استفاده می کنید باید پچ پنلی مطابق با همین استاندارد را تهیه نمایید تا از نهایت عملکرد و سرعت کابل های اترنت خود بهره ببرید.

استاندارد cat

تعداد پورت

تعدد پورت یکی دیگر از عواملی است که انواع پچ پنل را نسبت به یکدیگر متمایز می سازد. در حال حاضر این ابزار با تعداد پورت هایی همچون 12، 16، 24، 48 و البته با قیمت هایی متفاوت در بازار موجود می باشد.

هیچ کدام از این انواع پچ پنل نسبت به یکدیگر برتری ویژه ای ندارد و تأثیر این فاکتور تنها به انتظارات شما از شبکه و میزان گستردگی آن بستگی دارد.

ماژولار بودن یا نبودن

از جمله برجسته ترین عوامل مؤثر در تفاوت انواع پچ پنل می توان به ماژولار بودن یا نبودن آن ها اشاره کرد. تفاوت پچ پنل ماژولار یاunloaded  با غیر ماژولار یا pre-loaded در آن است که نوع غیر ماژولار از قبل دارای برل ها یا جک های RJ45 مشخصی می باشند که برای کابل های خاصی طراحی شده اند.

برای مثال همه پورت های موجود در یک پچ پنل غیر ماژولار فقط Cat5 یا فقط نوع Cat6 را می پذیرد؛ چرا که از پیش جک گذاری شده و نمی توان تغییری در آن ایجاد کرد.

در نقطه مقابل، نوع ماژولار قرار گرفته که دارای پورت های از پیش نصب شده نیست و ما می توانیم با تهیه برل های مورد نظرمان آن را به هر نوع پورتی که بخواهیم مجهز کنیم. گرچه کار با نوع ماژولار کمی زمان بر است، اما مزیت بزرگ آن این است که شخصی سازی شده و به نیاز ها و ایده آل های ما نزدیک تر می باشد.

به این ترتیب شما می توانید کابل های Cat5 و Cat6 را با وجود متفاوت بودن استاندارد هایشان به طور همزمان در یک پچ پنل داشته باشید و دیگر مجبور به تهیه دو نوع پچ پنل مختلف نداشته باشید. علاوه بر این اگر پچ پنل ویژه فیبر نوری را تهیه کنید قادر خواهید بود تا هم کابل های شبکه مسی و هم فیبر نوری را در کنار هم به پورت ها متصل کنید!

تجهیزات پسیو

استفاده از پچ پنل در شبکه چه اهمیتی دارد؟

طبق مطالبی که تا به اینجا گفته شد، می توان نتیجه گرفت که وجود یا عدم وجود پچ پنل در شبکه هیچ تأثیری نداشته و استفاده از آن تغییری را در شبکه ایجاد نمی کند. شما می توانید کابل های شبکه را به طور مستقیم به تجهیزات اکتیو موجود متصل کنید و این مسئله هیچ مشکلی را برایتان بوجود نمی آورد.

اما تصور کنید شبکه ای گسترده دارید که تعداد کاربران متصل به آن زیاد اند و کابل کشی های زیادی باید درون اتاق یا حتی از یک اتاق به اتاق دیگر صورت بگیرد. شاید همین حالا هم تجربه کار در چنین شرایطی را داشته باشید!

اهمیت استفاده از پچ پنل

اهمیت استفاده از پچ پنل در مواقعی به چشم می آید که شبکه گستردگی زیادی دارد و تعداد کابل های اترنتی که با آن ها سر و کار دارید زیاد باشد. هیچ کس نمی خواهد محیط کارش را با انبوهی از سیم ها و کابل هایی بپوشاند که در هم گره خورده اند و مبدأ و مقصدی هم برایشان نمی توان متصور بود!

مزیت های به کارگیری پچ پنل در شبکه

از جمله مزیت هایی که پچ پنل با حضورش در شبکه، شما را از آن ها برخوردار می کند می توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • داشتن محیط کاری منظم تر و قابل کنترل تر.
  • سهولت تعویض کابل هایی که با مشکل برخورده و خراب شده اند.
  • جلوگیری از قطعی سیم درون کابل ها به واسطه گره خوردن، زیر پا قرار گرفتن و به طور کلی حفاظت از اجزای موجود در شبکه.
  • مدریت بهتر کابل ها و همچنین سادگی بیشتر کار برای فردی که به دنبال عیب یابی و تعمیر تجهیزات موجود در شبکه می باشد.

با وجود این مزایای قابل توجه، می توان یک نتیجه مهم گرفت و آن هم این است که به کارگیری پچ پنل در شبکه امری ضروری است؛ با وجود آنکه از نظر فنی تغییری در سیگنال ها و دیتای در حال انتقال ایجاد نمی کند.

تفاوت پچ پنل با سوییچ چیست؟

همانطور که در ابتدای این مطلب نیز اشاره شد، بسیاری از افراد به واسطه شباهت ظاهری پچ پنل و سوییچ، این دو ابزار را با یکدیگر اشتباه می گیرند. بنابراین شاید بد نباشد حالا که از پچ پنل و ویژگی هایش صحبت می کنیم، تفاوت های آن با سوییچ شبکه را نیز برایتان شرح دهیم.

سوییچ وسیله ای است که میان مبدأ و مقصد داده ها قرار می گیرد و دیتا را میان آن ها مبادله می کند. به این معنی که دیتا از مبدأ خود تولید شده و ابتدا به سوییچ می رود و سپس سوییچ آن را به دستگاه های اکتیو موجود در شبکه مثل کامپیوتر ها، پرینترها، دستگاه فکس، مودم، روتر و… منتقل می سازد.

علاوه بر این، سوییچ امکان انتقال داده میان تجهیزات موجود در شبکه را نیز فراهم می کند و باعث می شود تا کاربران یک شبکه به یکدیگر متصل و در ارتباط باشند. سوییچ شبکه می تواند مسیر مشخص انتقال داده را تعیین کرده و بنابراین در فرآیند انتقال دیتا به طور مستقیم دخالت داشته باشد.

مهم ترین تفاوت

بنابراین می توان گفت مهم ترین و اصلی ترین تفاوت میان سوییچ شبکه و پچ پنل دخالت آن ها در تغییر و فرآیند انتقال دیتا می باشد. سوییچ می تواند در میزان و چگونگی انتقال داده ها تأثیرگذار باشد در حالی که پچ پنل چنین توانایی را ندارد.

قطعاً تا به الان متوجه اهمیت حضور پچ پنل در شبکه، کاربرد آن و تأثیر آن بر چگونگی مدیریت کابل های موجود در شبکه شده اید. برند های زیادی در بازار تجهیزات شبکه به تولید این ابزار می پردازند و انواع متفاوتی از آن را عرضه می کنند.

اگر کنجکاوید تا از مشخصات فنی و جزئی این وسیله که عضوی جدایی ناپذیر از شبکه به حساب می آید بیشتر بدانید، کافی است تا در همین وب سایت عنوان پچ پنل را جستجو کنید. امیدوارریم این مطلب برایتان مفید واقع شده باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.