پچ کورد شبکه

پچ کورد چیست

در واقع پچ کورد ها یکی از اساسی ترین تجهیزات پسیو در شبکه هستند. که جهت متصل کردن تجهیزات و اجزای مختلف یک شبکه (پچ پنل، سوئیچ شبکه، کامپیوتر و …) به کار می رود.

«کابل پچ» یا «پچ کورد» یک کابل الکتریکی یا نوری است. برای متصل کردن یک وسیله الکترونیکی یا نوری به وسیله دیگر به منظور مسیریابی سیگنال مورد استفاده قرار می گیرد.

پچ کوردها علاوه بر استفاده برای اتصال تجهیزات در شبکه برای انتقال صدا و تصویر به کار گرفته می شوند.

مزایای بسیار استفاده از این تجهیزات برای ارتباطات و شبکه ای شدن سازمان باعث گسترده شدن استفاده از آن شده.

پچ کوردها کابلهای کوتاهی با اندازه ی بین 0.5 تا ۲۰ متر و در مدل های مسی و فیبرنوری هستند. که هر کدام از این اندازه و مشخصات برای کاربرد خاصی مورد استفاده قرار میگیرند.

در دو سر این پچ کورد از یک سوکت استاندارد با نام RJ-45  استفاده می شود.

دستگاه هایی مثل سوئیچی که به کامپیوتر، یا سوئیچی که به روتر متصل میشود با پچ کورد بهم متصل میشوند. پچ کوردها غالبا در رنگ های متنوعی تولید می شوند تا به راحتی از یکدیگر تشخیص داده شوند.

پچ کورد شبکه

انواع مختلفی از پچ کورد وجود دارد که عبارتند از:

کانکتورهای XLR، کانکتورهای RCA، کانکتورهای TT، کانکتورهای تلفن TRS، کابل های میکروفون، کابل های هدفون و …

پچ کورد با کابل مخصوص کابل کشی ساختار یافته استاندارد در این زمینه تفاوت دارد. با پچ کوردی که برای افزایش انعطاف پذیری تابیده شده است، کابل استاندارد از مس ساخته شده است.

به طور کلی می‌توان گفت پچ کوردها به دو دسته مسی و فیبر نوری تقسیم می‌شوند.

انواع پچ کورد:

ازآنجا که پچ کوردها طول مشخصی از کابل هستند، میتوان تقسیم بندی کابل را برای پچ کوردها نیز استفاده کرد.

پچ کوردها مانند کابلها، از لحاظ پهنای باند و نرخ انتقال داده به دسته Cat1 تا Cat8  تقسیم بندی میشوند.

امروزه پچ کوردهای Cat1 تا Cat4 کاربرد زیادی ندارند، در واقع می توان گفت منسوخ شده‌ اند. به طور کلی پچ کوردهای Cat5e، Cat6  و Cat6a بیشترین کاربرد را در میان دیگر پچ کوردها دارند.

هر کدام از پچ کورد های قرار گرفته شده در این دسته بندی دارای خصوصیات مختلفی هستند. در محیط و کاربرد خاصی مورد استفاده قرار می گیرند.

پچ کوردهای cat5 صد مگابایت سرعت داشته و با ۱۰۰ مگاهرتز پهنای باند در اترنت سریع بکار برده می شوند.

رنگ بندی پچ کورد

پچ کورد ها از لحاظ نوع شیلد و مقاومت در مقابل نویز :

U/UTP یا UTP: به پچ کوردهایی گفته میشود که درآنها از هیچگونه شیلد یا فویلی استفاده نشده باشد. باید در نظر داشت که سوکت های این نوع پچ کورد بدون شیلد می باشند.

FTP یا F/UTP: به پچ کوردهایی گفته میشود که دور همه زوجهای آن یک فویل میباشد. اما به دور تک تک زوجها شیلد یا فویلی وجود ندارد. جالب اینجاست که سوکت های این نوع پچ کورد شیلد دار می باشد.

S/UTP : به پچ کوردهایی گفته میشود که یک شیلد کلی به صورت بافته‌ شده دور همه زوجها میباشد. اما به دور تک تک زوج ها هیچ گونه شیلد یا فویلی وجود ندارد. لازم به ذکر است که سوکت های این نوع پچ کورد شیلد دار خواهند بود.

SFTP یا SF/UTP: به نوعی از پچ کوردها میگویندکه دور ۴ زوج آن هم شیلد هم فویل میباشد. اما به دور تک تک زوج ها شیلد یا فویلی وجود نداشته باشد. باید در نظر داشت که سوکت های این نوع پچ کورد شیلد دار خواهند بود.

S/FTP : پچ کوردهایی که شیلد کلی دور همه زوجها پیچیده باشد و یک فویل دور هر زوج را پوشانده میگویند. سوکت های این نوع پچ کورد شیلد دار خواهند بود.

F/FTP یا FFTP : پچ کوردهایی که دور هر زوج تابیده ‌شده آن و دور همه زوجها فویل پیچیده شده است. سوکت های این نوع پچ کورد شیلد دار خواهند بود.

U/FTP : پچ کوردهایی که دور هر زوج تابیده شده آن یک فویل قرار گرفته ولی هیچ فویل یا شیلد کلی همه زوج ها را نپوشانده میباشند. سوکت های این مدل پچ کورد نیز مثل اغلب نوع پچ کورد های دیگر، شیلد دار می باشند.

کابل پچ کورد

تفاوت کابل شبکه و پچ کورد:

در خصوص تفاوت های پچ کوردها و کابل شبکه باید در نظر داشته باشیم که هر کاربر شبکه میتواند انتهای طولی دلخواه از یک کابل را سوکت زده و از آن به منظور اتصال تجهیزات شبکه استفاده کند. بنابراین نیازی به استفاده از پچ کورد ها نخواهیم داشت. پس تفاوت پچ کورد ها با کابل شبکه در چیست؟

در پاسخ به این سؤال می توان گفت:

  • اتصال سوکت به کابل شبکه نیاز به نیروی انسانی، ابزار و زمان دارد اما استفاده از پچ کورد در دراز مدت باعث کاهش هزینه ها می گردد. استفاده از پچ کورد باعث صرفه جویی در زمان کابل کشی شده زیرا سوکت زدن کابل های شبکه، علی الخصوص هنگامی که شبکه بزرگ باشد به زمان زیادی نیاز دارد.
  • هنگام سوکت زدن کابل ها ممکن است سیم ها به صورت اشتباه پانچ شده و انتقال داده با اشکال مواجه گردد. پچ کوردها توسط کارخانه های سازنده تولید و تست شده و استفاده از آن ها کیفیت اتصالات را بالا می برد.
  • معمولا پچ کوردها در طول های کوتاه تر استفاده شده بنابراین اتلاف کمتری داشته و احتمال تأثیر گذاشتن نویز بر روی داده های ارسالی کاهش پیدا می کند.
  • پچ کوردها دارای تنوع رنگی زیادی هستند که میتوان در کابل کشی های ساختار یافته از هر رنگ برای ایجاد یک اتصال خاص استفاده کرد.
  • پچ کوردها به وسیله دستگاه مخصوص در کارخانه های سازنده سوکت زده میشوند و مطمئنا نسبت به کابل هایی که به صورت دستی سوکت زده شده اند زیباتر و شکیل تر میباشند.

پچ کورد s/ftp

مزایای پچ کورد:

اشخاص زیادی تصور کرده این تجهیزات برای شبکه ضروری نمیباشد. میتوانند با استفاده از کابلهای مختلف و اتصال سوکت، به سادگی کاربرد پچ کورد را انجام داد.

البته دیدگاه این افراد برای سازمان ها و شرکت های کوچک میتواند درست باشد. برای ارتباطات و شبکه های گسترده، استفاده از پچ کورد میتواند مزایای بسیاری زیادی به همراه داشته باشد.

استفاده از کابل ساده و وصل کردن سوکت به سر آن میتوان برای شبکه های کوچک پاسخگو باشد. اما برای شبکه های بزرگ این کار فقط باعث هدر رفتن و اتلاف وقت میشود.

از مهمترین مزایای پچ کورد میتوان به صرفه جویی در زمان اشاره نمود.

به همین دلیل میشه از پچ کوردها که کابلهای کاملاً آماده هستند استفاده کرد.

برای نصب سوکت به کابلها نیاز به ابزار و نیروی انسانی میباشد. استفاده از پچ کوردها میتوانند این نیازها را برای شبکه از بین برده و باعث کاهش هزینه های سازمانی شود.

از دیگر مزایای آن کاهش خطای انسانی در زمان اتصال سوکت میباشد. ممکن است در هنگام اتصال سیمها به سوکت به دلایل مختلف روی دهد.

امروزه محیط سازمان ها و شرکت ها بیان کننده ی نوع خدمات آنها و اهمیت به مشتری میباشد. با توجه به این که پچ کوردها در کارخانه و به وسیله ماشین های مخصوص ساخته میشوند، می توانند زیبایی بهتری به محیط ببخشند.

یکی دیگر از مزیت هایی که میتواند برای شبکه به دنبال داشته باشد تنوع رنگی بالا است.

تنوع رنگی بالا باعث میشود تا از هر رنگ برای اتصالی خاص استفاده کرده تا از این طریق اتصالات و همچنین عیب یابی در زمان خراب شدن شبکه ساده تر و سریع تر حل نمود.

استفاده از طول کوتاه این تجهیزات باعث میشود تا در کابلها اتلاف کمتری صورت گرفته و درصد تاثیرگذاری نویز بر روی داده های ارسالی نیز کاهش پیدا کند.

پچ کورد کابل شبکه

تجهیزات شبکه

 

پچ کورد فیبر نوری و انواع آن:

در شبکه ی فیبر نوری از انواع مختلف پچ کورد های فیبر نوری استفاده می کنند . دو سر این تجهیزات به کانکتور فیبر نوری متصل می شود.

تفاوت کانکتور ها باعث میشود تا شاهد انواع پچ کورد فیبر نوری باشیم .

اجزای پچ کوردها

کانکتور  LC:

این نوع از تجهیزات کابل نوری به دلیل استفاده شدن از کانکتور LC در این دسته بندی قرار گرفته است.

از ویژگی مهم کانکتور LC می توان به جنس سرامیکی، سبک ساختار فشار و چفت شدن، بدنه ی پلاستیکی، اندازه ی ۱.۲۵میلیمتری اشاره کرد.

با توجه به فرم کوچک و البته ابعاد کمی که در فضای محیط توسط کانکتور LC اشغال می گردد، می توان این نوع از تجهیزات فیبر نوری را یکی از محبوب ترین پچ کورد ها دانست.

کانکتور SC:

استفاده از کانکتورهای SC با خصوصیات خاصی که دارند می تواند مزایایی به همراه داشته باشند.

ویژگی هایی مانند دارای فرول سرامیکی برای اتصال دقیق، قفل، سادگی ساختار، کم هزینه بودن، دوام بالا، ، نوع فشار و کشش، مناسب برای ۱۰۰ چرخه ی اتصال و … باعث شده تا استفاده از این تجهیزات در شبکه بسیار پر کاربرد باشد.

کانکتور ST:

این نوع از پچ کوردها دارای کانکتور ST می باشند.

از ویژگی این محصول میتوان به فرول طولانی برای نگه داشتن فنر، قطر فرول ۲.۵ میلیمتری، ۵۰۰ بار ورود و خروج برای مدیریت توان در شبکه، نوک صاف مستقیم و … اشاره کرد.

این نوع پچ کوردها نمونه ی قدیمی هستند اما هنوز میتوان در شبکه های محلی از آن ها استفاده نمود.

انواع دیگر از کانکتور که در پچ کورد های فیبر نوری تاثیر گذار است کانکتور FC، MTRJ ، E2000 و … که هر کدام دارای ویژگی های خاصی می باشند.

تجهیزات پسیو

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.