نصب دوربین مداربسته

مختصری از دوربین های مداربسته و نصب آنها

امروزه با توجه به گسترش شهر نشینی و سبک زندگی متفاوتی که در زندگی شهری وجود دارد، استفاده از سیستم‌های امنیتی همچون درب های ضد سرقت، دزدگیرها، دوربین‌های مدار بسته و … در تمامی مکان‌ها از واجبات به شمار می‌رود. یکی از مهم ترین و پرکاربردترین سیستم‌های امنیتی که سبب برقراری نظم و امنیت و هم چنین ایجاد حس آرامش در محل کار و زندگی شما می‌گردد، دوربین‌های مدار بسته هستند.

از آن جایی که نیاز به امنیت و آرامش از جمله نیازهای اساسی انسان به شمار می‌رود و برای رفع آن نیازمند سیستم‌های امنیتی قوی هستیم، بازار این سیستم‌ها هر روز گسترده تر شده و این سیستم‌ها هم زمان با پیشرفت علم پیشرفته تر شده و تکنولوژی آن‌ها گسترده تر می‌گزدد. در این مطلب قصد داریم مراحل نصب و راه اندازی دوربین‌های مدار بسته را به طور مفصل و کامل برای علاقه مندان به این زمینه توضیح دهیم. در ادامه مطلب ” چگونه دوربین مدار بسته خود را نصب و راه اندازی کنیم؟ “ با ما همراه باشید.

 

اقدامات لازم قبل از نصب دوربین‌های مدار بسته

نصب دوربین مداربسته

 

برای نصب دوربین مدار بسته نیازمند اقداماتی هستیم که یکی از آنها ایجاد حفره هایی برای سیم کشی می‌باشد. در نصب دوربین‌های مدار بسته با استفاده از تجهیزاتی هم چون داکت، لوله، سینی کابل و … و همچنین عبور دادن سیم از سقف کاذب، کناف، زیرنما و یا سیم کشی در زیر زمین می‌توان این سیم ها را کاملا از دید مخفی نمود. در ضمن در حال حاضر بعضی سیستم‌های دوربین مدار بسته به صورت بی سیم تولید می شوند که نصب دوربین های مدار بسته را برای مکان های کوچک بسیار آسان نموده است.

مشخص نمودن هدف از نصب دوربین مدار بسته

نصب دوربین مداربسته

اولین قدم قبل از خریداری دوربین تهیه لیستی از نیازها و انتظاراتی است که شما از سیستم مورد نظر خود دارید. در واقع شما باید مشخص کنید که در چه مکان هایی نیاز به کنترل و نظارت دارید و در هر محلی چه مقدار کیفیت و وضوح تصویر برای شما اهمیت دارد. نظارت بر همه ی نقاط در یک مکان توسط دوربین هزینه بالایی دارد و در ضمن ضرورتی هم ندارد.

در نتیجه شما باید نقاطی از مکان مورد نظر خود را که مهم تر هستند و نیاز بیشتری به نظارت دارند مشخص نموده و آن ها را اولویت بندی کنید. بهتر است نقشه ای از این نقاط تهیه کرده و سپس تک تک مکان هایی که برای نصب دوربین مدار بسته مشخص کرده اید را چک کنید تا مطمئن شوید که در آن نقطه بهترین تصویر را از دوربین دریافت می کنید و چیزی مانع ضبط تصویر دوربین مدار بسته نیست. از جمله مکان هایی که به طور معمول برای نصب دوربین مدار بسته انتخاب می شوند، می توان به موارد زیر اشاره نمود:

 • درب های جلویی، پشتی و هم چنین درب های اضطراری
 • پنجره های رو به خیابان
 • فضاهای داخلی (در منزل فضاهایی همچون آشپزخانه، پذیرایی و اتاق ها، در مجتمع های مسکونی فضاهایی همچون لابی، ورودی اصلی و پارکینگ، در مکان های اداری فضاهایی هم چون اتاق انتظار، لابی و اتاق کارمندان، در مکان های صنعتی فضاهایی هم چون سالن تولید، انبارها و اتاق ها)
 • راه پله ها و راهروهای خروج اضطراری

راه اندازی و نصب دستگاه DVR و مانیتور

برای اینکه تصاویر مورد نظرتان ضبط شود و شما بتوانید آن ها را مشاهده کنید نیاز به یک دستگاه DVR دارید. دستگاه DVR تمام تصاویر ضبط شده توسط دوربین مدار بسته را دریافت می کند و به مانیتور یا تلوزیون منتقل می کند.

دستگاه دی وی آر فضای ذخیره سازی متفاوتی دارد که به آن این امکان را می دهد که از چند روز تا چند ماه تصاویر را ذخیره نماید. به طور معمول دوربین مداربسته در کنار دستگاه دی وی آر به صورت یک پکیج فروخته می شوند.

نصب دوربین مداربسته

نصب دوربین مداربسته

مرحله اول: انتخاب دوربین مناسب

شاید لحاظ نمودن این بخش از نظر بسیاری ضرورتی نداشته باشد اما پایه کل فرآیند، همین مرحله می باشد. شما پس از اینکه دوربین مناسب خود را به تعداد کافی و با مشخصات فنی مناسب تهیه نمودید، وارد مرحله نصب دوربین می شوید. پس باید به این نکته توجه داشته باشید که مرحله ی اول در انتخاب دوربین مدار بسته مناسب، بررسی محل و مکانی است که قرار است دوربین مدار بسته را در آن نصب و راه اندازی کنید، دقت کافی را مد نظر داشته باشید.

مرحله دوم: انتخاب محل مناسب برای نصب دوربین مدار بسته

اینکه دوربین شما بسیار با کیفیت و پیشرفته باشد اما در محل مناسبی جایگذاری و نصب نشده باشد، سبب ایجاد مشکلات فراوانی می گردد. چندین مورد در انتخاب محل مناسب برای نصب دوربین مدار بسته اهمیت فراوانی دارند.

نکته اول

نکته اول تلاش برای این است که نقاط کور را به صفر برسانیم، شما باید تمام سعی خود را به کار ببرید تا زاویه بندی دوربین ها را به شکلی تعیین کنید که نقطه کوری در میدان دید پوشش داده شده وجود نداشته باشد. این مورد در آپارتمان ها و محیط های اطرافشان اهمیت بیشتری دارد چراکه که شما باید نقاطی را تحت نظر داشته باشید که هیچ کس نتواند بدون گذر از آن ها به درون مجموعه شما وارد و یا خارج شود.

نکته دوم

نکته دوم این است که دوربین ها را در محل هایی قرار دهید که نور مناسبی داشته باشند. طبق استانداردهای جهانی که برای نصب دوربین مدار بسته وجود دارد، دوربین مدار بسته نباید در معرض نور مستقیم خورشید قرار بگیرد. برعکس این موضوع هم مهم و مورد اهمیت است، یعنی این که دوربین مدار بسته نباید در محل هایی با سطح نوری کم نصب گردد. این موارد می توانند کیفیت تصاویر ضبط شده را پایین بیاورند.

نکته سوم

نکته سومی که باید به آن توجه کنیم، توجه به محل نصب دوربین مدار بسته و امنیت لوازم و ابزار جانبی دوربین است. برای مثال سیم های دوربین مدار بسته نباید به راحتی در دسترس باشند و دلیل این امر امنیت خود دوربین می باشد، چون اگر امکان دسترسی به مدار و ابزار جانبی دوربین آسان باشد امکان صدمه زدن به دوربین توسط سارقین و غیره به شدت بالا می رود و سیسیتم امنیتی شما را با مشکل مواجه می کند. در واقع بیشتر سیم ها و مدارها باید توکار باشند و یا این که در صورت استفاده از ساختار روکار، از داکت های مخصوص و یا لوله های فلزی محکم برای انتقال مدار استفاده گردد. هم چنین دستگاه ضبط و ذخیره ساز ویدیو یا همان دی وی آر نیز باید در محلی امن قرار بگیرد و دلیل این کار نیز مشخص و بدیهی است.

نکته آخر که بسیار مهم نیز می باشد منبع تغذیه دوربین می باشد. باید سعی شود که منبع تغذیه دوربین از برق کلی ساختمان جدا باشد تا در صورت قطع نمودن برق کلی ساختمان از سوی افراد مهاجم، دوربین ها از کار نیفتند و سیستم امنیتی دچار مشکل نشود.

مرحله سوم: کابل کشی و برقراری مدارها

بعد از آن که هر دوربین در محل مناسب خود جایگذاری و نصب گردید، باید فرآیند سیم کشی را مطابق با راهنمای جامع نصب دوربین آغاز کنیم. بسترها و روش های متفاوتی برای نصب و راه اندازی دوربین مدار بسته وجود دارند که عبارتند از:

 • مدار آنالوگ یا HD:

  در این نوع از مدارها به ازای هر دوربین مدار بسته یک کابل تصویر و یک کابل برق استفاده می شود. کابلی که از دوربین خارج شده و به سمت دی وی آر می رود کابل تصویر می باشد و در واقع تصاویر دریافتی از دوربین را به سمت دی وی آر می برد. کابل دوم که وارد دوربین می شود در واقع برق ورودی به دوربین را تامین می کند و به آن کابل برق می گویند. این کابل، برق را از منبع تغذیه دی وی آر به دوربین می آورد و عملکرد آن را ممکن می سازد. در زمان نصب دوربین آنالوگ باید به این نکته توجه شود که فضای کافی برای هر دو کابل به شکل مناسب تعبیه گردد.

 • دوربین مدار بسته تحت شبکه یا IP:

  سیستم دوربین های مدار بسته تحت شبکه دارای سه قسمت می باشند. بخش اول شامل دوربین آی پی، بخش دوم سوئیچ شبکه و بخش سوم NVR است. هدف کل در این مدار انتقال تصویر از دوربین به NVR است که برای رسیدن به این هدف باید دوربین ها توسط کابل شبکه به سوئیچ شبکه متصل شوند و سپس بوسیله سوئیچ شبکه به NVR متصل شوند.

 • دوربین مدار بسته بی سیم یا وای فای:

  استفاده از دوربین مدار بسته بی سیم یا وایرلس گاهی می تواند با توجه به شرایط استفاده، متراژ محل و چگونگی محل نصب اقتصادی تر باشد چرا که برای نصب آن نیازی به استفاده از سیم و کابل نمی باشد و دوربین بدون نیاز به سیم به دستگاه ضبط و نگهداری ویدیو متصل می شود. البته برای تامین برق دوربین، باید آن را به وسیله کابل مناسب به منبع تغذیه متصل کنید. در این مدار به جای کابل ها به شبکه وای فای نیاز دارید. برای استفاده از شبکه وای فای نیازمند به مودمی با سرعت مناسب می باشید و چون مشکل در سرعت وای فای می تواند سبب کندی تصویر و یا نویز در آن شود، پس استفاده از مودمی مناسب از اهمیت بالایی برخوردار است.

مرحله چهارم: کنترل تنظیمات نرم افزاری مدار دوربین

پس از طی تمام مراحل ذکر شده اکنون نوبت به تنظیمات نرم افزاری دستگاه می رسد. مراحل این کار با توجه به نوع و مدل دوربین انتخاب شده از سوی شما متفاوت می باشد. نه تنها نوع دوربین و برند آن تاثیر گذار است بلکه نوع شبکه انتخابی شما نیز بسیار حائز اهمیت می باشد. به همین دلیل نمی توان در این بخش روش جامعی را مطرح نمود و همه چیز به نوع دوربین و مدل آن، نوع مدار و مدل دی وی آر انتخابی بستگی دارد.

در این مطلب سعی نمودیم تا به طور واضح و شفافی مراحل نصب دوربین مدار بسته را برای شما شرح دهیم. اگر مطالعه مطلب ” چگونه دوربین مدار بسته خود را نصب و راه اندازی کنیم؟ ” برای شما مفید بود، ما را در مطالعه دیگر مطالب نیز همراهی بفرمائید.

دوربین مداربسته پلاک خوان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.