فیبر نوری

همه چیز در مورد فیبر نوری

شاید تا به حال از برتری و مزایای فیبر نوری نسبت به سایر کابل های رایج مورد استفاده در ایران مطالبی را خوانده یا شنیده باشید. آیا این مزایا حقیقی اند یا فقط شایعاتی بی اساس اند که بی جهت در میان مردم پخش شده اند؟ اصلا از فیبر نوری و مکانیسم کار و کاربرد آن در کشورمان چه قدر اطلاع دارید؟

اگر شکایت سرعت پایین اینترنت خود را به کسی ببرید، احتمالاً به شما توصیه خواهند کرد تا کابل های مورد استفاده تان را به فیبر نوری تغییر دهید تا سطح بالاتری از ارتباط را تجربه کنید!

اگر می خواهید از صحت و راستی این موضوع اطلاع یابید و به طور کلی با فیبر نوری بیشتر آشنا شوید، پیشنهاد می کنیم چند دقیقه از وقتتان را به مطالعه این مقاله اختصاص دهید. تا انتها با آلرت ایران همراه بمانید تا پاسخ همه سوال هایتان را در همین مطلب بیابید.

فیبر نوری چیست و چگونه کار می کند؟

همانطور که از نام این نوع کابل مشخص است، مکانیسم انتقال داده در فیبر نوری بر اساس حرکت نور می باشد. به زبان ساده تر، فیبر نوری در حقیقت دسته از رشته های شیشه ای است که ضخامتی باریک تر از موی انسان دارند و قادرند نور را از درون خود عبود دهند.

این کابل ها که مهم ترین زمینه استفاده شان حوزه ارتباط است، می توانند هزاران داده صوتی و گیگابایت ها فایل چند رسانه ای را بر بستر خود و مهم تر از آن در طی مسافت های بسیار طولانی منتقل سازند.

دلایل عدم استفاده از کابل فیبر نوری 

با وجود آن که این نوع کابل مدت هاست کشف شده و به تولید انبوه رسیده؛ استفاده از آن در مقیاس های بزرگ و به طور گسترده هنوز هم رایج نمی باشد.

همچنان شهر ها و شهرستان هایی در کشورمان وجود دارند که از وجود تکنولوژی ویژه فیبر نوری محروم اند و امکان استفاده از آن برایشان مهیا نیست.

دلیل این امر آن است که استفاده از فیبر نوری نیازمند تغییر زیر ساخت و کابل کشی هایی است که در برخی از شهر ها و اماکن سال ها پیش صورت گرفته است.

دلیل دیگر رایج نبودن استفاده از فیبر نوری هزینه هایی است که به دلیل تهیه کابل های جدید و همچنین تغییر زیر ساخت ها به طرق مختلف به افراد و شرکت های مخابراتی تحمیل می گردد.

با وجود تمام موانعی که ذکر شد، در تعداد زیادی از کلان شهر های کشور، امکان استفاده از فیبر نوری در شرایطی ویژه و با رعایت نکاتی خاص فراهم شده و بسیاری از شرکت ها و افراد عادی سیستم اینترنت و تلفن خود را بر پایه این نوع کابل ها بر پا می کنند.

طبق آمار وزارت ارتباطات، بیش از 90 هزار مشترک فیبر نوری در کشورمان هستند که استفاده از این نوع کابل را بر کابل های فلزی ترجیح داده اند!

فیبر نوری چه کاربردی دارد؟

همانطور که به طور خلاصه اشاره شد، فیبر نوری به غیر از برقراری ارتباط میان ما انسان ها، کاربرد های فرعی دیگری نیز دارد. اما رایج ترین کاربرد آن انتقال داده های صوتی و به طور کلی دیتایی است که ما تعیین کرده و مبدأ و مقصدی را برایش تعریف می کنیم.

اغلب افراد فیبر نوری را در ایران با شبکه اینترنتی آن می شناسند. در سال های اخیر برخی از شرکت های مخابراتی و سرویس دهنده به استفاده و عرضه این نوع از اینترنت روی آورده اند. البته نکته دیگری که بیان آن خالی از لطف نیست آن است که به طور کلی فیبر نوری به دلیل ویژگی ها و مشخصات ذاتی اش، برای انتقال محلی داده ها و ارتباط میان کاربران درون یک شبکه خاص نیز مورد استفاده قرار می گیرد.

اینترنت فیبر نوری چیست؟

همه ما وقتی می خواهیم از سرعت بالا چیزی صحبت کنیم، مثال سرعت نور را به میان می آوریم. طبق این مثال ساده، واضح است که انتقال داده ها به واسطه نور بسیار سریع تر از حالتی است که بخواهیم از الکتریسته به این منظور استفاده کنیم.

بنابراین اصلی ترین دلیلی که متخصصین تکنولوژی روز دنیا استفاده از فیبر نوری را به جای کابل های مسی پیشنهاد دادند، سرعت بالایی است که فیبر نوری برای کاربرانش فراهم می آورد. گرچه استفاده از فیبر نوری مزایای دیگری نیز دارد که در ادامه این مطلب به طور مفصل به توضیحشان خواهیم پرداخت.

اصلی ترین تکنولوژی

اصلی ترین تکنولوژی مورد استفاده در سرویس اینترنت کشور ما، ADSL است. انتقال این نوع اینترنت به خانه های ما به واسطه کابل های مسی صورت می گیرد که این موضوع موجب پهنای باند کم و سرعت بسیار محدود اینترنت می گردد.

مشکل و نقص دیگر این نوع اینترنت نامتقارن بودن ارتباطی است که برقرار می سازد؛ به این معنی که سرعت ارسال دیتا کمتر از سرعت دریافت آن می باشد.

تکنولوژی اینترنت فیبر نوری انواع مختلفی دارد که دسته بندی کلی آن را با علامت FTTx نمایش می دهند. از آنجایی که تغییر تمام زیر ساخت ها و کابل کشی های سطح شهر و ساختمان ها امری نسبتاً غیر ممکن به نظر می رسد؛ اغلب شرکت های مخابراتی ارائه دهنده اینترنت فیبر نوری، روش های میان بر و مختلفی را به کار می بندند.

جالب است بدانید…

یک شرکت مخابراتی می تواند کابل کشی های ارتباطی خود را در مسافت های مختلفی به فیبر نوری تغییر دهد. به عبارت دیگر فیبر نوری گاهی اوقات تا چند کیلومتری ساختمان شما می رسد اما از جایی به بعد دوباره به کابل های مسی تغییر می باید (FTTN).

گاهی اوقات نیز فیبر های نوری به ساختمان شما هم می رسند اما کابل کشی های درون ساختمان همچنان از نوع مسی باقی می ماند (تکنولوژی نوع FTTB). با استفاده از این روش های مختلف، شرکت مخابرات می تواند هزینه های تغییر زیر ساخت ها را به حداقل رسانده و در عین حال اینترنت با کیفیت تری را نسبت به شرایطی ارائه کند که تمام کابل ها از جنس مس باشند.

مزایای فیبر نوری نسبت به کابل های فلزی

احتمالاً تا الان کنجکاو شده اید تا بدانید چه ویژگی ها و مشخصه هایی در فیبر نوری وجود دارد که باعث شده تا به سرعت 90 هزار مشترک در کشور ما بیابد. برای آنکه بهتر با کاربردهای  فیبر نوری آشنا شوید، در ادامه قصد داریم به توضیح اجمالی برخی از مهمترین مزایای این نوع کابل بپردازیم؛ تا انتها با ما همراه بمانید.

پهنای باند بالا

به جرئت می توان گفت مهم ترین مزیت و اصلی ترین دلیل تفاوت فیبر نوری با کابل های مسی، پهنای باند بالای فیبر های نوری است. در حال حاضر گفته می شود که فیبر های نوری دارای پهنای باندی معادل 170 گیگابایت در ثانیه هستند و حتی این قابلیت را دارند تا اتقاء یابند.

گرچه بهترین پهنای باند فیبر نوری در حالی قابل لمس است که تمام مسافت بین شرکت مخابراتی و مودم شما از فیبر نوری تشکیل شده باشد! در کشور ما اغلب مناطق به طور کامل از وجود فیبر نوری بهره مند نیستند و به همین دلیل پهنای باند کمتری دارند. با این وجود پهنای باند فیبر های نوری همچنان بسیار بیشتر از کابل های ساده مسی است.

پهنای باند فیبر نوری

سرعت بالا انتقال داده

در حال حاضر بیشتر شرکت های سرویس دهنده اینترنت قادرند حداکثر سرعت 16 مگابیت بر ثانیه را برای کاربران خود فراهم سازند.

این میزان از سرعت و پهنای باند پایین به این علت است که سرعت حرکت الکتریسته درون این نوع کابل ها نسبت به سرعت حرکت نور درون الیاف شیشه ای فیبر نوری پایین تر می باشد. شرکت های سرویس دهنده فیبر نوری به طور میانگین سرعتی بین 50 تا 100 مگابیت بر ثانیه را فراهم می سازند و به این ترتیب قادرند حجم دیتای بیشتری را در یک واحد زمان مشخص انتقال دهند.

ارتباط متقارن

در ارتباطی که به واسطه فیبر های نوری صورت می گیرد، سرعت ارسال داده ها و دریافت آن ها با یکدیگر برابر است و بنابراین ارتباط از نوع متقارن به شمار می آید. اغلب اوقات ما نسبت به سرعت پایین ارسال داده ها معترضیم؛ چرا که معمولاً سرعت آپلود تفاوت آشکاری با سرعت دانلود و دریافت داده ها دارد.

ارتباط به واسطه فیبر نوری این مشکل آزار دهنده را رفع نموده و باعث شده تا سرعت ارسال دیتا نیز به خوبی سرعت دریافت آن باشد.

امنیت بالا

یکی از دلایلی که شرکت ها و اداره جات برای ارتباطات بین المللی خود از فیبر های نوری استفاده می کنند، امنیت بالای این نوع کابل هاست. از آن جایی که مکانیسم عمل فیبر نوری به نور وابسته است، از خود انرژی ساطع نمی سازد و بنابراین آشکارسازی دیتایی که از مبدأ به مقصد در حال ارسال است کاری بسیار دشوار می باشد.

بنابراین ارتباطات مالی و انتقال داده هایی که امنیت و سری بودن آن ها از اهمیت بالایی برخوردار است به کمک فیبر های نوری به بهترین شکل ممکن صورت می پذیرد.

ارتباط پیوسته و بدون تداخل

نکته دیگر در خصوص کاربرد فیبر نوری آن است که این نوع کابل ها از نظر مغناطیسی تأثیری بر روی یکدیگر نمی گذارند و بنابراین تداخلات سیگنالی در آن ها رخ نمی دهد. به این ترتیب میزان نویز، تداخل و تضعیف سیگنال در این کابل ها به هیچ عنوان ملموس نمی باشد و ارتباط شما چه از نوع تلفنی و چه از نوع اینترنتی با پایداری خوبی همراه خواهد بود.

کاهش مصرف برق

یکی دیگر از مهم ترین مزایای فیبر های نوری نسبت به کابل های مسی، مصرف برق پایین آن ها است. همانطور که پیش از این نیز اشاره شد، سیگنال های فیبر نوری نسبت به کابل های فلزی کمتر تضعیف می گردند و بنابراین برای استفاده از آن ها نیازی نیست تا از فرستنده هایی با مصرف برق بالا استفاده کرد. به این ترتیب می توان هزینه های برق را نیز به طور چشمگیری کاهش داد.

آشنایی با برند های تولید کننده فیبر نوری

در انتها بد نیست تا کمی هم با برند های فعال در حوزه تولید فیبر نوری و حتی تجهیزات ویژه و مرتبط با آن آشنا گردید تا اگر قصد تجهیز محل کار و یا ساختمان خود به این نوع کابل ها را دارید، اطلاعات کافی داشته باشید.

به جرئت می توان گفت بخش قابل توجهی از بازار فیبر نوری به برند نگزنس تعلق یافته. این شرکت علاوه بر فیبر نوری در تولید سایر تجهیزات شبکه نیز فعالیت می کند و مدت هاست که در کشور ما به عنوان یکی از معتبر ترین برند ها شناخته شده است.

به غیر از فیبر نوری، این برند در تولید تجهیزاتی همچون آداپتور، پیگتیل، پچ پنل و… نیز فعالیت می کند.

از جمله سایر برند های تولید کننده تجهیزات شبکه فیبر نوری می توان به سیسکو، میکروتیک و اینفیلینک نیز اشاره کرد. برای آشنایی بیشتر با کارایی و مشخصات تجهیزات تولید شده توسط این برند ها می توانید دسته بندی تجهیزات فیبر نوری را در همین وب سایت جستجو نمایید.

امیدواریم تا به اینجا اطلاعات کافی در خصوص ماهیت فیبر نوری، کاربرد آن و مزیت هایش نسبت به کابل های مسی پیدا کرده باشید. از اینکه تا انتهای این مطلب با آلرت ایران همراه بودید، از شما متشکریم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.