منوی OSD  در دوربین مداربسته و کاربرد آن

دوربین‌های مداربسته امروزی به تکنولوژی‌های مختلفی مجهز بوده و با وجود آن‌ها می‌توان تصویرهای با کیفیتی ضبط کرد. ودر کنار این تکنولوژی‌ها، دوربین‌ها قابلیت‌هایی نیز دارند که کار کردن با دوربین را ساده تر می‌کند. به طبع هر چه این قابلیت‌ها بیشتر باشد دوربین از قیمت بالاتری برخوردار است. یکی از این قابلیت‌ها OSD می‌باشد.

OSD مخفف  on screen display می‌باشد. به کمک این منو می‌توان برخی از تنظیمات را کنترل و مدیریت کرد. تنظیم نور، رنگ و پوشش بخشی از تصویر توسط این منو امکان پذیر است. قابلیت‌های دیگری نظیر AGC، BLC و WDR  را نیز می‌توان توسط این منو  مدیریت کرد.

 

منوی osd

دوربین‌های آنالوگ و تحت شبکه هر دو از این منو پشتیبانی می‌کنند؛ با این فرق که گاه این منو با نام firmware در دوربین تحت شبکه وجود دارد.

موارد موجود در این منو نسبت به هر دوربینی متفاوت است. به طور کلی برخی از تنظیمات این منو می‌تواند چنین مواردی باشد: شاتر، درخشندگی، AGC، BLC، HLC، DWR، کنترل نور در شب و روز، متعادل کننده نور سفید، زوم زیجیتال، کاهش نویز، SYNC، تشخیص حرکت و  پوشاندن قسمتی از تصویر.

از مزیت این منو می‌توان بدین مورد اشاره کرد که تنظیمات نام برده فوق در دسترس بوده و به راحتی می‌توان برای تنظیم آن‌ها اقدام کرد‌. برای درک بهتر کارایی این منو قسمت‌هایی که توسط این منو قابل تنظیم است به اختصار مطرح خواهد شد.

 

منوی دوربین مداربسته

شاتر: سرعت شاتر از مواردی است که تنظیم آن می‌تواند نقش مهمی در تصویر برداری داشته باشد. به طور مثال با زیاد کردن سرعت شاتر می‌توان از اجسام متحرک عکس گرفت.

AGC: این قابلیت زمانی کاربرد دارد که کاربران بخواهند نور و روشنایی صفحه را کنترل و تنظیم کنند. این قابلیت به صورت خودکار اگر میزان روشنایی کم شود، آن را تقویت می‌کند.

BLC: هنگامی که نوری در پس زمینه، شدید باشد و تعادل نوری بین سوژه و محیط نباشد، به کمک این قابلیت می‌توان آن را کنترل کرد.

HLC: هنگامی که منبع نوری قوی به تصویر بتابد، تعادل نوری بهم ریخته و تصویرها بدرستی ضبط نمی‌شوند از این رو این قابلیت تعادل را برقرار می‌کند.

Day/Night: به این قابلیت تنظیم نور در شب و روز نیز می‌گویند. میزان تابش نور در شب و روز متفاوت بوده و به طبع نور تصویر نیز متغیر خواهد بود‌. این قابلیت تا حدی این متغیر بودن را جبران می‌کند.

Privacy mask: همان پوشش بخشی از تصویر می‌باشد. به کمک این قابلیت می‌توان قسمتی از تصویر را که حریم شخصی افراد بوده در تعداد و شکل‌های مختلف، بسته به نوع دوربین تار یا پیکسل دار یا سیاه کرد.

کلام آخر

منوی OSD  یکی از قابلیت‌های کاربردی دوربین به حساب می‌آید و به وسیله آن می‌توان برخی از تنظیمات مربوط به تصویر را مدیریت کرد. همانطور که از کارایی این دوربین‌ها پیداست، تصویر و نور دوربین یکی از عوامل مهم تصویر برداری به حساب می‌آید. از این رو به کمک این منو می‌توان موارد مطرح شده در مقاله را تنظیم کرد. این منو هم در دوربین‌های تحت شبکه و هم در دوربین‌های HD وجود دارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *