Poe چیست؟

در حال حاضر با توجه به رکودی که در اقتصاد کشورمان وجود دارد و شرایط پیش رو، صاحبان کسب و کارها و استارتاپ ها برای رشد در کار خود و یا حداقل بقا در آن، راهی جز کاهش هزینه ها، افزایش کارایی کارکنان خود و بهبود عملکرد سازمانشان ندارند. از سوی دیگر، ایجاد شبکه داخلی و ارتباط با شبکه جهانی برای ادارات و شرکت ها امری ضروری می باشد. برای اینکه بتوانیم بین دستگاه های مختلف مانند لپ تاپ و کامپیوتر، پرینتر، تلفن و دیگر تجهیزات موجود، شبکه ای داخلی ایجاد کنیم و آن ها را مدیریت کنیم؛ به سوئیچ شبکه نیازمندیم.

در نتیجه اگر شما به دنبال افزایش بازده کار خود و در کنار آن کاهش هزینه ها هستید و همچنین به دنبال افزایش سرعت ارتباط سیستم ها و کارکنان خود نیز می باشید، به کارگیری سوئیچ شبکه در سازمان شما امری الزامی و ضروری می باشد. در ادامه مطلب ”  Poe چیست؟ ” به معرفی این نوع از سوئیچ ها و قابلیت های آن ها می پردازیم. اگر شما از علاقمندان به این حوزه هستید، در ادامه با ما همراه باشید.

سوئیچ شبکه چیست؟

سوئیچ شبکه

اگر بخواهیم یک تعریف کلی از کار سوئیچ شبکه ارائه دهیم باید گفت که کار سوئیچ شبکه ایجاد شبکه ای یک پارچه و مدیریت دستگاه های مختلف در ادارات، مجتمع ها، دانشگاه ها، مدارس، بیمارستان ها و … می باشد. انواع گوناگونی از سوئیچ های شبکه وجود دارد که برای کاربرد ها و مصارف مختلف مورد استفاده قرار می گیرند و بر اساس موارد زیر دسته بندی می شوند:

 • کاربرد: سوئیچ شبکه از نظر کاربری به سوئیچ خانگی و اداری کوچک، سوئیچ سازمانی و سوئیچ صنعتی تقسیم می شود.
 • تنظیمات: سوئیچ ها با توجه به میزان مدیریت و قابلیت تغییر تنظیمات به سوئیچ مدیریتی، غیر مدیریتی و سوئیچ هوشمند تقسیم می شوند.
 • سرعت انتقال داده ها: سوئیچ ها با سرعت های 100/10(اترنت)، 1000/100/10(گیگا بیت) و 10000/1000/100/10(10گیگ) در بازار موجود می باشند.
 • تعداد پورت: شما با توجه به تعداد دستگاه هایی که در شبکه قرار میگیرند و به سوئیچ متصل می شوند، به تعداد پورت های متفاوتی نیاز خواهید داشت و تعداد این پورت ها از چهار پورت به بالا بوده و با توجه به نیاز شبکه خود باید سوئیچ مورد نظر خود را خریداری نمائید.
 • انتقال برق: سوئیچ ها با توجه به توانایی انتقال برق از طریق کابل شبکه به دو حالت سوئیچ POE و سوئیچ Non POE تقسیم می شوند.

قابلیت POE چیست؟

قابلیت POE یا همان Power Over Ethernet فناوری ای جدید است که به یک کابل شبکه اجازه می دهد تا علاوه بر انتقال داده ها، انرژی الکتریکی را نیز منتقل کند. برای مثال دوربین مدار بسته ای را در نظر بگیرید که می خواهید در محیط بیرونی ساختمان نصب نمائید. این دوربین برای عملکرد درست خود به دو اتصال یا کابل نیاز دارد. یک اتصال به شبکه که برای برقراری ارتباط با NVR یا مانیتور می باشد و یک اتصال برق که برای تامین نیروی الکتریکی لازم است.

حال اگر دوربین شما دارای قابلیت POE باشد، برای این دو نوع اتصال به یک کابل شبکه نیاز خواهید داشت که هم داده ها را انتقال می دهد و هم انرژی برق را تامین می کند. پس سوئیچ POE به سوئیچ هایی گفته می شود که توانایی تامین برق دستگاه های متصل را بدون نیاز به کابل مجزا دارند. همین نکته سبب کاهش قابل توجه هزینه ها، افزایش ایمنی و سهولت در طراحی شبکه می شود.

تجهیزات شبکه

دلیل استفاده از POE چیست؟

استفاده از تکنولوژی POE چند مزیت مهم دارد که عبارتند از:

 • صرفه جویی در هزینه و زمان: با استفاده از فناوری POE نیازی به کابل های برق و در کنار آن نیروی متخصص برای نصب این کابل ها نخواهیم داشت و هم چنین لزومی ندارد که زمانی را صرف نصب کابل های برق کنیم.
 • ایمنی: فناوری POE، تکنولوژی ای هوشمند است و طوری طراحی شده که از تجهیزات شبکه در برابر نوسانات برق، افت ولتاژ و نصب نادرست جلوگیری می کند.
 • انعطاف پذیر بودن: با توجه به عدم نیاز به نصب پریز های برق و مسیر های عبور کابل برق، دستگاه هایی هم چون دوربین های تحت شبکه، اکسس پوینت و … را می توان در هر جایی که می خواهید نصب نمائید و یا به راحتی جای آن را تغییر دهید.
 • قابلیت گسترش: تامین انرژی برق بوسیله شبکه به این معناست که نصب تجهیزات و گسترش شبکه ساده و ارزان خواهد بود.

چه دستگاه هایی می توانند از POE استفاده کنند؟

کابل poe

تکنولوژی POE در موارد زیر کاربرد دارد:

 • تجهیزات وایرلس: فناوری POE در تجهیزات مخابرات و شبکه وایرلس مثل اکسس پوینت، رادیو وایرلس و … که با پریزها و خروجی های برق فاصله دارند، استفاده می شود.
 • سوییچ های شبکه: سوییچ ها نقش بسیار مهمی در شبکه های بزرگ دارند و تعداد زیادی از تجهیزات به آن متصل می باشند، در صورت استفاده از تکنولوژی POE هیچ کدام از این تجهیزات نیازی به آداپتور و کابل برق نخواهند داشت.
 • دوربین های تحت شبکه: تکنولوژی POE در دوربین های مدار بسته و امنیتی نیز به طور گسترده ای استفاده می شود که سبب نصب سریع و جابه جایی آسان می گردد.
 • تلفن های VOIP: تلفن های VOIP در واقع دلیل توسعه POE بوده اند. با استفاده از فناوری POE تلفن ها تنها یک اتصال به پریزهای شبکه نیاز دارند و به آسانی می توان آن ها را از راه دور روشن و خاموش نمود.

روش استفاده از POE

استفاده از فناوری POE بسیار آسان است و کافی است تجهیزات شما با این ویژگی هم خوانی داشته باشند. اگر سوئیچ و دوربین IP شما هر دو POE باشند، به راحتی می توانید دوربین را با یک کابل شبکه به سوییچ متصل کنید و دوربین فعال خواهد شد اما اگر فقط دوربین تحت شبکه شما مجهز به قابلیت POE است، باز هم می توانید از این تکنولوژی استفاده کنید و برای این امر باید از یک آداپتور POE استفاده کنید. آداپتور POE از دو ورودی داده و برق تشکیل شده است، سوئیچ به ورودی داده و یک کابل برق به ورودی برق متصل می شود. پس از آن با استفاده کابل شبکه، خروجی آداپتور POE که یک پورت شبکه است به دوربین وصل می شود و آن را فعال می نماید.

دوربین های مدار بسته POE

دوربین های مدار بسته مجهز بهPOE  قابلیت این را دارند که برق مورد نیاز خود را از طریق کابل شبکه تامین نمایند. البته نکته قابل ذکر این است که برق مورد نیاز این دوربین های مدار بسته الزاما از این روش تامین نمی شود و این قابلیت در واقع به عنوان یک امتیاز نسبت به دوربین های هم رده ی خود محسوب می شود. برای تغذیه ی این نوع دوربین های مدار بسته هم می توان از دستگاه NVR POE و هم از سوئیچ شبکه با فناوری POE استفاده نمود.

NVR POE چیست؟

این دستگاه با داشتن قابلیت POE برق مورد نیاز دوربین های مدار بسته را نیز تامین می کند و فقط کافی است که کابل شبکه گرفته شده از دوربین ها را به سوکت POE دستگاه متصل نمایید. البته باید گفت که این روش زمانی کاربرد دارد که دوربین های مدار بسته هر کدام از یک کابل مستقل برخوردار بوده و مستقیما به دستگاه NVR وصل شوند، در غیر این صورت باید به صورت مجزا از سوئیچ POE استفاده شود.

POE Injector چیست؟

هنگامی که خرید سوئیچ POE هیچ گونه توجیه اقتصادی نداشته باشد و تنها یک یا دو وسیله به تامین انرژی برق نیاز داشته باشند، به جای خرید سوئیچ POE می توانید به سراغ استفاده از دستگاه کوچکی به نامPOE Injector بروید. POE Injector از لجاظ ظاهری مشابه اسپلیتر است و دارای دو پورت شبکه و یک پورت برق می باشد، به این صورت که یک پورت لان برای اتصال به سوئیچ NON POE، یک پورت لان برای اتصال به دستگاه هایی که قابلیت POE دارند و یک پورت هم برای اتصال آداپتور برق در آن ها در نظر گرفته شده است.

نکات مهم در استفاده از POE:

 • استفاده از تکنولوژی POE برای انتقال برق ممکن است متراژ مطلوب مورد استفاده برای کابل را کمتر کند.
 • دستگاه های NVR POE از توان خروجی یکسانی برخوردار هستند که شاید برای دوربین های مدار بسته کافی باشد، اما ممکن است نتواند برق دیگر دستگاه های موجود در شبکه را تامین نماید.
 • برای استفاده درست از NVR POE بهتر است که هر دوربین مدار بسته را به طور جداگانه به دستگاه متصل نمائیم.
 • در صورتی که از این فناوری استفاده می کنید بهتر است که از کابل های شبکه با کیفیت بالا استفاده کنید تا افت ولتاژ تاثیری بر روی کیفیت کار نداشته باشد.

هزینه تجهیزات POE

بدیهی است که هزینه تجهیزات POE دار بیشتر از تجهیزات ساده است اما با توجه به مزایایی که این تکنولوژی دارد، هزینه اولیه جبران خواهد شد و هم چنین باید گفت که استفاده از این فناوری پیچیدگی و زمان اجرای پروژه را بسیار کاهش می دهد. در نتیجه استفاده از این فناوری با وجود هزینه هایی که دارد بسیار به صرفه بوده و امری لازم و ضروری است.

اگر مطالعه مطلب ” POE چیست؟ ” برای شما مفید بوده است و شما از علاقمندان به این حوزه هستید، برای مطالعه سایر مطالب مشابه به وب سایت ما مراجعه فرمایید.

نصب دوربین مداربسته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.